Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

WikiLeaks zveřejnily dokumenty o odposlouchávání přes Samsung Smart TV

11.3.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Nejnovější série uniklých dokumentů od WikiLeaks zahrnuje také informace o metodě, kterou CIA používalo ke špehování přes chytré televizory Samsung. TV se pouze tvářila, že je vypnutá, ale ve skutečnosti odposlouchávala.
Před časem měl Samsung problém kvůli tomu, že jeho Smart TV mohly být zneužity k odposlouchávání. Nyní se o této chybě dozvídáme vice informací, a to díky stránkám WikiLeaks. První únik informací ze série Vault 7, zahrnuje 8 761 dokumentů a souborů týkajících se CIA. Podle WikiLeaks už CIA ztratila kontrolu na většině svých prostředků k hackování, jako jsou malwary, trojské koně apod. Jen do konce roku 2016 byla vytvořena více než tisícovka takových nástrojů. Agentura s nimi údajně cílí na iPhony, Androidy a počítače s Windows, v menší míře také na OS X či Linux.
 
Nás ovšem zajímá především kód s označením “Wheeping Angel” (v překladu Plačící anděl, také postava ze seriálu Doctor Who), který napadal Smart TV od Samsungu. Po infikování televizor předstíral, že je vypnutý, ve skutečnosti byl ovšem zapnutý a odposlouchával uživatele pomocí integrovaného mikrofonu, kterým bylo zařízení vybaveno například kvůli hlasovému ovládání. V tomto režimu televizor odposlouchával rozhovory v místnosti a odesílal je přes internet na skryté servery CIA. Technické podrobnosti o tomto nástroji zájemci naleznou na stránkách WikiLeaks.
 
 
 
V uniklých dokumentech je konkrétně zmiňován model z řady F8000, ale na stejné platformě jsou postaveny chytré TV od Samsungu z roku 2013
 
 
Podle WikiLeaks vznikla “druhá NSA” (Národní bezpečnostní agentura) s ještě menší odpovědností i veřejnou kontrolou, zda jsou takové masivní výdaje nutné. Zdroj uniklých dokumentů chce iniciovat veřejnou diskuzi o bezpečnosti, vytváření i demokratické kontrole kybernetických zbraní. WikiLeaks v tiskové zprávě uvádí, že je také nutné diskutovat o tom, zda CIA se svými hackerskými schopnostmi nepřekročila své pravomoci. Od roku 2014 měla dokonce agentura k dispozici nástroj, který zvládl infikovat řídící systémy v moderních osobních i nákladních vozidlech. Jeho účel není známý, ale možnosti jsou v tomto konkrétním případě dosti široké - od sledování až po prakticky nezjistitelné zbavení se osoby.