Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Smart TV od Samsungu mohou odposlouchávat

11.2.2015, Jan Pánek, aktualita
Máte doma smart televizi? Doba jde zkrátka dopředu, takže dnes je každá televize skoro jako počítač. Aspoň tedy má podobné funkce, jedna z nich jsou i hlasové příkazy, kdy televize poslouchá lidský hlas. A podle Samsungu to může být zneužitelné.
V dnešní době se technologické boje mezi výrobci přenáší od počítačů spíše k chytrým telefonům, chytrým hodinkám, ledničkám, žárovkám... a k chytrým televizím. Vize je jednoduchá, Počítače už jsou dostatečně výkonné a pomalu ubývá místa, kde by se mohly zlepšovat. Zkrátka většině uživatelů stačí obměnit železo za čtyři nebo pět let. U televizí byl ještě donedávna podobný vývoj, ale výrobci se to rozhodli změnit, protože spatřili potenciál. A to můžeme mluvit třeba o UHD, zahnutí obrazovky nebo právě o chytrých funkcích.

Celé to je o tom, že někteří uživatelé často používají hlasové příkazy. Dneska už klasické dálkové ovládání pomalu vychází z módy. Ale když máte zapnuté hlasové příkazy, na což zřetelně upozorňuje ikona mikrofonu, může se stát, že televize zpracuje i část rozhovoru. To je následně nezašifrovaně přeneseno na server, kde se informace vyhodnotí, a potom je zase poslána zpět. Celý tento proces zajišťuje třetí strana, takže není v moci výrobců televizí problém odstranit. Touto třetí stranou je v případě Samsungu společnost Nuance, která se zaměřuje na zpracování hlasu.

A vzhledem k tomu, že přenos je nezašifrovaný, může stačit málo, aby třeba FBI nezačala odposlouchávat domácnosti. Je tu samozřejmě možnost nemít funkci hlasových příkazů zapnutou, ale nemohlo by se jednoho dne i tak stát, že když bude mít například policie spadeno na určité lidi, tak že je začne odposlouchávat? Že si sama aktivuje daný mikrofon? Jak velký krok potom už zbývá k tomu, aby takto odposlouchávala všechny domácnosti?

Avšak pravděpodobně nemusíte mít obavu, pokud doma nemáte chytrou televizi od Samsungu. Věc se má totiž tak, že různí výrobci používají různé operační systémy. Jako příklad může posloužit právě Samsung nebo LG, kteří mají své vlastní OS, na druhou stranu existují ale společnosti, které používají software od Googlu, který chce do televizí protlačit Android TV. A kdyby se v budoucnu tento problém rozšířil, je velmi pravděpodobné, že se na trhu objeví i televize se šifrovaným přenosem dat, takže vše bude bezpečné, anebo prostě odpojíte svou smart televizi od internetu.

Zdroj: www.bbc.com, zdroj obrázků: samsung.com