Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

WebOS od LG se poprvé objeví v televizích dalších značek

23.1.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Platforma webOS přestane být exkluzivitou pro televizory LG. Jihokorejci začali s jejím licencováním dalším výrobcům. V budoucnu by se tak ze systému mohla stát konkurence pro Android TV od Googlu. 
LG před lety zachránilo operační systém webOS, který byl původně určen pro mobilní zařízení, a nasadilo jej do svých chytrých televizorů. Rok 2021 by ovšem pro tuto platformu měl být přelomový, neboť se vůbec poprvé dostane i do televizí jiných výrobců. LG totiž začíná webOS licencovat a v tuto chvíli spolupracuje minimálně se dvěma značkami – Blaupunkt a Konka. To znamená, že na českém trhu se zatím s webOS TV jiných značek než LG patrně nesetkáme. Logo původně německého Blaupunktu totiž aktuálně používají různí výrobci, ale televizory této značky se aktuálně do tuzemských obchodů nedodávají (v minulosti byly dostupné např. v supermarketech Lidl). Konka je potom čínský výrobce elektroniky, který v Česku vůbec nepůsobí.
 
 
WebOS je systém založený na linuxovém kernelu, ale používá proprietární komponenty. Před třemi lety vyšla verze s licencí open source. Nabídka aplikací pro webOS je poměrně široká a zahrnuje také aplikace českých streamovacích služeb nebo IPTV. Zatím ovšem není jasné, zda budou mít majitelé televizí uvedených značek k dispozici také všechny softwarové funkce známé z LG OLED a LCD TV. Nebylo by ovšem překvapením, pokud by si jihokorejský výrobce některé z nich ponechal jako exkluzivitu pro své produkty. Také se zdá, že televize ostatních značek mohou zaostávat v dodávané verzi systému – modely Blaupunkt budou používat webOS 5.0, zatímco LG letos ve svých televizích nabídne již webOS 6.0. Naproti Android TV od Googlu navíc LG nevydává aktualizace pro stávající televizory na novější verzi.
 
Pokud se přidají další značky, mohla by se z webOS stát zajímavá konkurence pro Android TV nebo Roku TV. A to především na low-endových modelech, protože nelze předpokládat, že by se k webOS připojili i velcí výrobci. WebOS vytvořil Palm v roce 2009 a po neúspěchu HP se systému v roce 2013 ujalo právě LG. V uplynulých letech Jihokorejci tvrdili, že chtějí webOS nabídnout také dalším výrobcům a rozšířit na jiná zařízení než televizory (včetně chytrých chladniček nebo informačních systémů do aut).