Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Vývojář úspěšně portoval Android TV na Amazon Fire TV Stick 4K

27.2.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Amazon Fire TV Stick je sice vybaven Androidem, ale s výraznými úpravami bez podpory služeb od Googlu. Pro verzi z roku 2018 je ovšem nyní dostupný port Android TV, i když samozřejmě pouze neoficiálně.
Amazon Fire TV Stick je velmi kompaktní zařízení, které umožňuje přidat chytré funkce jakémukoliv televizoru. I díky příznivé ceně si zařízení získalo velkou popularitu, a to především na domácím americkém trhu. Série Fire TV používá i vlastní uživatelské rozhraní Fire OS, které je založeno na Androidu. Amazon ovšem využívá open source licenci tohoto operačního systému, který si přetváří podle sebe. Zcela tak chybí Obchod Play a další služby od Googlu, které Amazon nahradil svými alternativami včetně katalogu aplikací Amazon App Store. Aplikace sice lze instalovat i dalšími způsoby, ale ne všechny fungují kvůli absenci Služeb Google Play. A potom je tady také otázka preferencí – ne každému se může Fire OS zamlouvat.
 
 
S řešením přišel jeden z členů komunitního fóra XDA Developers, který úspěšně portoval Android TV na Fire TV Stick z roku 2018. Nutno podotknout, že se nejednalo o úplně snadné řešení, protože Google si svůj operační systém pro chytré televize úzkostlivě hlídá a poskytuje jej pouze pro licencovaná zařízení. K instalaci budete potřebovat televizi či monitor, USB flash disk formátovaný na FAT32, klávesnici, myš a adaptér OTG. Postup není zcela snadný, proto by jej raději neměli zkoušet běžní uživatelé. Může se totiž stát, že během instalace dojde k nepředvídatelnému problému, který způsobí nefunkčnost zařízení.
 
Během portu vás čeká odemknutí bootloaderu, flashování recovery TWRP a stažení ROM, kterou zkopírujete na USB disk a spustíte pomocí TWRP. Jakmile zařízení naběhne po obnovení továrního nastavení, uvidíte uživatelské rozhraní z Android TV. Verze operačního systému ovšem zůstala na stařičkém Androidu 7.1.2 Nougat. Důležitou zprávou je, že systém funguje stabilně a k dispozici jsou funkce jako Obchod Play, Služby Google Play, Widevine DRM (pro přehrávání autorsky chráněného obsahu), přehrávač Kodi nebo zrcadlení obrazovky. Zároveň uživatel nepřijde ani o aplikaci Fire TV nebo hlasovou asistentku Alexa. Naopak chybí Asistent od Googlu.
 


reklama
reklama