Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kodi 19.0 Matrix je konečně tady. Vylepšuje přehrávání i doplňky

20.2.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Po dlouhých měsících práce vývojáři vydali open-source přehrávač Kodi 19 s přezdívkou Matrix. K dispozici je řada novinek týkající se přehrávání i uživatelského rozhraní, zásadní změnou na pozadí potom prošly doplňky.
Kodi se pro mnoho uživatelů stal synonymem multimediálního přehrávače. Díky dostupnosti pro nejrůznější platformy, open-source licenci a široké nabídce funkcí, kterou dále rozšiřují doplňky třetích stran. Fanoušci proto netrpělivě vyhlíželi další velkou aktualizaci. V srpnu 2020 oznámili vývojáři první veřejně dostupné sestavení přehrávače Kodi 19 Matrix, které následovaly další vydání alpha, beta a RC. Po 5 500 modifikovaných souborech a 600 tisících řádcích přidaného kódu, na kterém se podílelo skoro pět desítek vývojářů, konečně přichází dlouho očekávané stabilní sestavení. Kodi 19 s kódovým označením Matrix je konečně venku.
 
 
Kromě úvodní obrazovky ve stylu filmového Matrixu se v aplikaci odehrálo i několik dalších designových změn. Změny najdete především na přehrávací obrazovce pro hudbu, ale k dispozici je také nové zobrazení metadat, upravené seznamy skladeb, nové zobrazení právě přehrávané skladby nebo vylepšení obrázků alb i obrazových souborů. Kodi nyní také zvládne softwarové dekódování AV1, přehrávání HLG a HDR10 ve Windows 10, HDR10 a Dolby Vision HDR na Androidu i další novinky, které závisí také na vašem hardwaru.
 
V případě hudebních videí nyní Kodi zvládne zobrazit související informace o albu a umělci z hudební knihovny. K dispozici jsou nové funkce seskupování videí podle umělců a další užitečné drobnosti. V případě her bylo zlepšena kvalita zobrazení pixelartových titulů, iOS získává podporu Bluetooth ovladačů včetně gamepadu pro Xbox a PlayStation. Vývojáři neopomněli ani titulky, které prošly několika drobnými vylepšení, jako je oprava překryvu časových razítek, možnost nastavení tmavě šedé barvy a neprůhlednosti titulků.
 
Pokud Kodi používáte pro živé sledování a nahrávání (PVR), potěší vás vylepšení výkonu i plejáda nových funkcí, mezi které patří připomenutí PVR, widgety domovské obrazovky, vylepšení správce skupin a kanálů, značky New/Live/Finale/Premiere pro lepši orientaci nebo číslování a třídění kanálů. Nejzásadnější změnou na pozadí je přechod na Python 3 pro doplňky. Vývojáři třetích stran měli snad dostatek času upravit své doplňky tak, aby fungovaly i v nové verzi Kodi. Došlo také k vylepšení zabezpečení v souvislosti s doplňky.
 
Kodi 19 Matrix je dostupný pro všechny podporované platformy: Android, Linux, Mac OS X, iOS, tvOS a Windows. Proti minulé verzi přibyla podpora tvOS, ale naopak nejsou podporována 32bitová zařízení s iOS.