Vysílání DVB-T2 bylo oficiálně spuštěno. Jak jej naladíte?
2.3.2017, Jáchym Šlik, aktualita
České Radiokomunikace 1. března spustily první přechodovou síť nové generace digitálního pozemního vysílání DVB-T2, a to z vysílačů Žižkov a Cukrák. Diváci si nyní mohou naladit jedenáct televizních kanálů.
Ve středu 1. března 2017 došlo k přelomovému okamžiku, neboť byla spuštěna první přechodová síť DVB-T2 na našem území. Využívány jsou vysílače Praha Žižkov a Cukrák, takže zatím si nové vysílání mohou naladit jen diváci z hlavního města a jeho širšího okolí. Přesněji by se mělo jednat o necelou pětinu obyvatel České republiky. K přijmu je potřeba televizor či set-top box vybavený DVB-T2 tunerem s podporou kodeku HEVC. Aby České Radiokomunikace usnadily zákazníkům orientaci v nabídce různých výrobců, přinesly certifikaci s logem „DVB-T2 ověřeno“, která zaručuje, že daný přijímač bude podporovat nou generaci pozemního digitálního vysílání na našem území. Certifikací už prošla řada zařízení včetně televizorů Sencor F58TCS, o kterých jsme nedávno psali. Celý aktualizovaný seznam si mohou zájemci prohlédnout na webu dvbt2overeno.cz.
Pokrytí DVB-T2 k 1. březnu 2017
Pokud vlastníte příjímač s DVB-T2 tunerem a žijete v dosahu přechodové sítě, můžete si vysílání naladit. Stačí v nastavení zvolit možnost ručního ladění a nastavit kanál číslo 31. Nabídka v přechodové síti 12 zahrnuje programy Prima, Prima LOVE, Prima ZOOM, Prima Max, Prima COOL, Barrandov TV, Barrandov Plus, Kino Barrandov, Óčko, Óčko GOLD a Šlágr TV. České Radiokomunikace nyní budou pokračovat ve výstavbě přechodové sítě, aby splnily cíl pokrýt 99 % území Česka do jara 2018. Přechod na DVB-T2 potom bude dokončen v roce 2020, kdy dojde k vypnutí původního vysílání DVB-T. Pokud tedy ještě nevlastníte podporovaný televizor či set-top box, máte na jeho pořízení ještě několik let čas. České Radiokomunikace ovšem věří, že spuštění vysílání DVB-T2, ke kterému došlo tento týden, bude pro řadu diváků impulzem k tomu, aby začali tento přechod řešit.
Přechod na DVB-T2 je nutný kvůli uvolnění části televizních kmitočtů pro rychlé mobilní datové sítě. DIvákům přinese i výhody, jako například širší nabídku televizních kanálů, což se týká především kanálů ve vysokém rozlišení. České Radiokomunikace garantují stabilní provoz DVB-T2 minimálně do roku 2030, do té doby tedy nebude nutné pořizovat žádný nový přijímač.
Zdroj: Tisková zpráva