Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Výroba OLED TV je ekologičtější než LCD, tvrdí LG Display

28.5.2021, Jáchym Šlik, aktualita
LG Display se chlubí tím, že jeho panely pro OLED TV jsou šetrné k životnímu prostředí. Tedy alespoň ve srovnání s LCD, proti kterým při výrobě vyžadují mnohem méně plastu. Také recyklace by měla být jednodušší.
Jedním z nejčastěji zmiňovaných argumentů pro nákup OLED TV je obrazová kvalita, která ve většině ohledech překonává i nejlepší LCD TV. Pokud by vás ovšem nepřesvědčil vyšší kontrast a sytost barev, přidává divize LG Display ještě další zajímavý argument. Z hlediska výroby by měly být OLED TV zelenější než LCD TV. Při produkci panelu se totiž spotřebuje až o 91 % méně plastů. Jihokorejci přidávají jedno konkrétní srovnání. K výrobě OLED panelu o úhlopříčce 65 palců je potřeba 0,43 kg plastu, zatímco při výrobě LCD panelu o stejné úhlopříčce je spotřebováno 5,2 kg plastu. Za první rok divize LG Display dodala 15 tisíc OLED panelů pro televizory, čímž ušetřilo 71 550 tun plastu proti LCD.
 
 
Množství plastů je pochopitelně pouze jedním z mnoha ukazatelů ohleduplnosti výroby k životnímu prostředí. Pro společnosti, které se snaží snížit svou uhlíkovou stopu, je ovšem snížení spotřeby plastů velmi důležité. Mimo jiné proto, že menší spotřeba plastů znamená nižší množství škodlivých látek vypouštěných do ovzduší. Při analýze dospěla firma k tomu, že výroba panelů OLED TV snižuje emisi těkavých organických sloučenin proti LCD přibližně o polovinu. Dalším aspektem, který hovoří ve prospěch OLED TV, je recyklovatelnost. V případě OLED panelů lze znovu využít až 92,2 % materiálů, zatímco u LCD panelů je uváděna míra recyklace okolo 72 %.
Za účelem ukázat snižování uhlíkové stopy vytvořila v roce 2019 společnost LG Display svůj Eco Index, který hodnotí také míru recyklace a kontroluje, zda během výrobního procesu nejsou používány škodlivé látky. Minulý měsíc byl LG Display oceněn globální neziskovou agenturou pro hodnocení udržitelnosti CDP, která udělila známku „Leadership A“. Jedná se o nejvyšší možné ocenění, které bere v potaz reakci společnosti na klimatické změny a využívání vody. Také společnost SGS vloni ocenila OLED panely od LG Display za to, že obsahují o 50 % méně těkavých organických sloučenin ve srovnání s LCD.