Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

VLC začne podporovat přehrávání 360° videí

27.11.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Oblíbený multimediální přehrávač VLC se brzy naučí přehrávat 360stupňová videa a fotografie. V současné době je možné stáhnout preview softwaru VLC 360, později je ovšem plánováno integrovat tuto funkci přímo do hlavní verze přehrávače.
Jedním z prvních známějších přehrávačů, který zareagoval na rostoucí oblibu 360stupňových videí (spojenou se širší nabídkou levných 360° kamer), je VLC. Jeho vývojáři vydali program VLC 360, který zvládne přehrávat 360° videa a zobrazovat panoramatické fotografie na obrazovce počítače. Na výběr je několik režimů zobrazení včetně „malé planety“, k ovládání potom slouží klávesnice nebo myš. K akceleraci obsahu jsou využívána rozhraní OpenGL a Direct3D 11. Jak je u projektu VideoLAN zvykem, jedná se o open source a multiplatformní software dostupný pro Windows 7 nebo vyšší a macOS 10.10 či novější. Stahovat je možné zdarma z oficiálních stránek vývojářů. Zatím se tedy bavíme o samostatném programu, brzy ovšem bude funkce integrována přímo do hlavního přehrávače VLC, a to od finálního sestavení VLC 3.0.

Ani tady ovšem práce vývojářů nekončí. Podpora 360stupňového obsahu se v budoucnu dostane také do přehrávače VLC pro Android, iOS a Xbox One. V případě mobilních verzí se počítá s využíváním pohybových senzorů a možností použití v kombinaci s headsetem pro virtuální realitu (např. Google Daydream).

Zdroj: Liliputing.com
reklama
reklama