Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Moka360: nejmenší 360° kamera na světě vám nezruinuje peněženku

25.11.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Na Indiegogo je velmi úspěšný projekt miniaturní a levné kamery, která je určena k nahrávání 360° videí ve 2K rozlišení a dokonce také živému streamování na sociální sítě. Požadovaného finančního cíle se povedlo dosáhnout za pouhých šest hodin.
360stupňová videa získávají postupem času na popularitě. Může za to jistě také rozšiřování zařízení virtuální realitu, která umožňují takové snímky i videa zobrazit nejpřirozenějším způsobem. Spolu s tím se rozšiřuje nabídka specializovaných kamer, které zvládnou snímat ve 360° záběru. Na trhu lze sehnat kousky za pár tisíc korun, ale také za pár desítek tisíc korun. Známý Samsung Gear 360 stojí s cenovkou necelých 10 000 Kč někde uprostřed. K dalším alternativám, které na českém trhu nejsou aktuálně dostupné, patří Nikon KeyMission 360 nebo designově zajímavá Sphericam. S nabídkou nebyl spokojený Raymond Wang, bývalý zaměstnanec společností 3Com a HP. Dal proto dohromady tým, se kterým vymyslel kameru Moka360. O peníze na její vývoj se rozhodli požádat na známém crowdfundingovém webu Indiegogo, kde byl o jejich nápad obrovský zájem – požadovaných 25 tisíc dolarů se podařilo vybrat za pouhých šest hodin a v době psaní článku byl cíl překonán téměř pětkrát.

Co tedy zákazníky na této novince tolik uchvátilo? Zaprvé to mohl být titul „nejmenší 360° kamera na světě“, který lze sice těžko ověřit, ale v každém případě se Moka360 s rozměry 56 x 51 x 28 mm a hmotností 98 g řadí k těm nejkompaktnějším. Jen pro srovnání, už zmiňovaný Gear 360 od Samsungu měří 66,7 x 56,3 x 60,1 mm a váží 152 g. Dalším lákadlem mají být kvalitní parametry. Moka360 zvládne nahrávat videa ve 2K rozlišení při 30 snímcích za sekundu, a to pomocí dvojice skleněných širokoúhlých objektivů se světelností f/2.0. Výsledný obraz kamerka automaticky složí do 360stupňové podoby. K dispozici má být také stabilizace obrazu, i když podrobnosti autoři nezveřejnili. Na těle zařízení nalezneme několik tlačítek pro ovládání a monochromatický displej, který zobrazuje nejpodstatnější informace.

Pokročilejší možnosti, a především přehrávání pořízených videí, umožní mobilní aplikace pro Android či iOS. Nahrávky je možné dokonce streamovat živě například na Facebook či YouTube. Propojení se smartphonem či počítačem probíhá přes bezdrátovou síť Wi-Fi (stabilnější než Bluetooth a s dosahem až 20 m), případně je možné využít kabel micro USB. Data jsou ukládána na až 128GB paměťovou kartu. Kamera je kompatibilní se standardními stativy, případně je možné ji připevnit pomocí silného magnetu nacházejícího se na jejím vrchu. Integrovaná baterie o kapacitě 1 500 mAh by měla zajistit až hodinu a půl provozu. Pokud budete jen pořizovat fotografie, může výdrž přesáhnout jeden den. K dispozici je také voděodolný obal, který umožní kamerku v hloubce až 40 metrů pod hladinou. 3,5mm jack pro připojení externího mikrofonu se autoři rozhodli nepoužít, aby ušetřili místo.

Moka360 bude k dostání za 199 dolarů, v přepočtu asi 5 100 Kč bez DPH. V rámci kampaně na Indiegogo lze ovšem kousek získat za ještě výhodnějších 120 dolarů, tedy asi 3 100 Kč bez DPH. K ceně je nutné přičíst ještě náklady na dopravu 20 dolarů. K prvním zákazníkům se kamera dostane v březnu příštího roku.

Zdroj: Indiegogo.com