Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Video do dlaně: Úvod

16.7.2008, Michal Učeň, článek
Léto je v plném proudu a s ním přichází i období dovolených. Ať už ale vyrážíte k moři, nebo raději volíte relaxaci na chalupě, musíte své zážitky patřičně zaznamenat. V naší červencové tematické příloze se proto zaměříme na digitální videokamery, které jsou díky svému válcovitému tvaru, jenž padne do dlaně, pro uchování vzpomínek z cestování přímo ideální.
Digitální videokamery si velmi rychle získaly oblibu uživatelů zejména kvůli možným úpravám v počítači a snadnému uložení záznamu například na DVD. Doba kazetových přehrávačů už dávno minula a moderní technologie nabízejí mnohem více. Na změnu způsobu záznamu však velmi rychle reagovali výrobci videokamer, kteří začali vyrábět nové modely hned s několika variantami úložných médií. Není to však jediný rozdíl, který mezi kamerami najdeme. Různá je samozřejmě i kvalita záznamu, možnosti nastavení, ergonomie a další parametry, které pak ovlivňují nejen pohodlí uživatele, ale také v konečném důsledku i samotný výsledek natáčení.

Výhodou digitální kamery je v dnešní době i možnost poměrně slušně fotografovat. Sice je kvalita daleko za digitálními fotoaparáty, nicméně rozdíly jsou stále menší a pokud nejste nadšeným fotografem, měly by schopnosti lepší kamery stačit. Samozřejmě jsou zde i další plusy, které s digitální kamerou získáte. Úpravy v počítači už díky kvalitním a uživatelsky přístupným editačním programům zvládne dnes s trochou snahy i začátečník.


Video do dlaně


V následujících dnech a vlastně i týdnech vám nabídneme v rámci červencové tematické přílohy "Video do dlaně" sérii článků a recenzí více než 10 digitálních kamer od různých výrobců, což bude završeno jejich závěrečným srovnáním. Základním kritériem pro výběr modelů byl válcovitý tvar, který vyloženě padne do dlaně a usnadňuje tak dlouhodobější filmování. Typickým příkladem může být kamera Samsung VP-HMX10C:


- Digitální videokamera Samsung VP-HMX10C s válcovitým tvarem -

Před vlastními testy se dozvíte základní teorii, historii a nebude chybět ani přehled hlavních výrobců, který vám pomůže při orientaci na trhu. Celá tematická příloha by vám tak měla přinést komplexní obrázek o videokamerách zmíněných parametrů a na jejím konci byste měli bez větších problémů zvolit model, který vyhovuje právě vám.


Rozdělení kamer podle média pro uložení záznamu


Abyste měli pro začátek jasnou představu, co znamená ukládání v digitálním formátu, uvedeme nejdříve typy médií, na která lze záznam ukládat, a která se běžně vyskytují u modelů nejznámějších výrobců. Prvním a v našem případě menších válcovitých kamer asi nejběžnějším typem média jsou paměťové karty nebo interní paměť. Výhodou je zejména velmi nízká hmotnost, což uleví hlavně ruce, která kameru drží. Problémem je naopak jejich kapacita, která na rozdíl od disků není až tak velká a to i přes fakt, že se velmi rychle zvětšuje. Řešením je pak koupě více paměťových karet, které nezaberou prakticky žádné místo a limitující jsou tak spíše další náklady.

Na trhu najdeme kamery se záznamem na různé typy paměťových karet, neběžnější jsou ovšem SD (Panasonic, Sanyo, Canon), SDHC (Canon, Samsung), Memory Stick (Sony) nebo MMC+ (Samsung), Příkladem kamery se zápisem na kartu může být výše uvedený Samsung VP-HMX10C nebo na fotografii níže Panasonic HDC-SD9EP-S.


- Digitální videokamera Panasonic HDC-SD9EP-S s ukládáním na paměťové karty SD -

Další variantou je ukládání na pevný disk. V tomto případě je kapacita mnohem větší a dosahuje desítek GB, což v praxi může znamenat dlouhé hodiny záznamu bez nutnosti měnit kartu či jiné médium. Nevýhodou bývá mírně vyšší cena, která však není pravidlem, ale hlavně oproti paměťovým kartám narůstá hmotnost. Také je otázkou odolnost pevného disku, protože kamera je často v podmínkách, které diskům obecně zrovna nesvědčí. Mezi kamery s pevným diskem patří například Sony HDR-SR10E.


- Digitální videokamera HDR-SR10E s ukládáním na pevný disk -

Kapitolou samou o sobě je vypalování záznamu na DVD disky přímo v digitální kameře. Využívají se většinou menší média o průměru 8 cm. Záznam pak máte přímo připravený pro přehrávání mimo kameru, ovšem samozřejmě je většinou nutné jej klasicky nejdříve upravit v počítači. Hlavní výhodou je pochopitelně nízká cena médií na trhu, které lze samozřejmě při koupi přepisovatelných typů použít vícekrát. Zvláštní kategorie jsou nyní aktuální kamery, které zapisují na disky Blu-ray, což samozřejmě přináší možnost kvalitnějšího nebo delšího záznamu. U nás je jediným dodavatelem společnost Hitachi, která nedávno uvedla svůj první model DZ-BD7HE. Příkladem digitální kamery se zápisem na DVD disky je Sony HDR-UX9E.


- Digitální videokamera Sony HDR-UX9E s ukládáním na 8 cm DVD disk -

Do kompletního výčtu nám chybí ještě zaznamenávání na pásky miniDV. Takové kamery mají v nabídce například společnosti Sony nebo Canon. Jedná se v podstatě o podobný systém jako u DVD disků, ovšem zápis vyžívá jinou technologii a pásky také nejsou rozměrově až tak velké, že by ovlivnily velikost kamery (jak je tomu u DVD disků). Příkladem využívajícím záznam tohoto typu je Sony HDR-HC9E.


- Digitální videokamera Sony HDR-HC9E s ukládáním na 8 cm DVD disk -

Abychom to uvedli na pravou míru, v našem testu se budeme věnovat zejména kamerám s ukládáním záznamu na paměťové karty a pevné disky. Ty totiž nejvíce odpovídají zvoleným kritériím a v současné době je lze také označit za nejpoužívanější běžným uživatelem.


Kvalita záznamu


U digitálních videokamer se kvalita záznamu uvádí zejména v rozlišení, ve kterém může kamera maximálně nahrávat. Často se setkáte s pojmem High Definition (HD) nebo Full HD. Podobně jako u televizorů je to schopnost zobrazovat filmy ve vysokém rozlišení, u kamery jde naopak o jejich zaznamenávání. Pojem High Definition je ovšem relativní a bývá díky nejasnému popisu pro zákazníka často matoucí. Vývoj maximálního rozlišení záznamu se samozřejmě stále sune vpřed a v současné době lze za velmi kvalitní označit kamery dosahující kvality záznamu Full HD v rozlišení 1920 x 1080, který bývá označován jako 1080p - tato hodnota udává počet vertikálních řádků obrazu a v podstatě na ní závisí výsledné rozlišení.

Setkat se v praxi můžeme s několika typy rozlišení, které se liší právě v druhém parametru, a to většinou 1024 x 1080, 1280 x 1080 a 1440 x 1080, které tak stále odpovídají formátu 1080p. Na trhu je možné ještě pořád koupit i kamery s nižším rozlišením ve formátu 720p v rozlišeních 1024 x 768, 1280 x 720 či 1366 x 768, které jsou pak samozřejmě levnější. Do budoucna se počítá s dalším krokem až na formát Quad Full High Definition 2160p, který v rozlišení 3840 x 2160 nabídne přibližně čtyřikrát více zobrazovacích bodů, než současný formát 1080p. V našich testech se zaměříme na obě kategorie, ať už digitální kamery schopné zaznamenávat vysoké rozlišení, tak ty s nižším, které jsou naopak více cenově dostupné.


Specialitky


Obsahem tématu budou kromě typických kamer do dlaně i specialitky, které můžete v tomto oboru na trhu sehnat. O jaké modely se bude jednat se ale dozvíte až v pravý čas.


- Voděodolná digitální videokamera Sanyo VPC CA65 -


Videomobily


Aby byla naše tématická příloha kompletní, nesmíme zapomenout i na dnešní trend integrování fotoaparátů a videokamer do mobilních telefonů. Součástí testu samozřejmě nebude podrobný popis funkcí spojených s voláním. Hádáte správně, bude se jednat zejména o testování kvality záznamu a jeho použitelnosti v praxi. Základní dilema tedy bude, zda jsou telefony schopné natáčet kvalitní video srovnatelné alespoň částečně se skutečnými videokamerami. Pokud totiž vezmeme v úvahu fotoaparáty v mobilech, zpočátku většinou použitelné nebyly a až nyní nastává doba, kdy je lze považovat za schopné vytvořit opravdu kvalitní snímky. Video je pak v tomto oboru trochu pozadu a uvidíme, jestli už výrobci pokročili tak daleko, že si s klidem v duši na dovolené vystačíme s mobilním telefonem.


- Videomobil Nokia N93i -


Metodika testování


Určitě vás zajímá, jakým způsobem budeme jednotlivé modely testovat. V prvé řadě jsme se rozhodli kamery rozdělit do dvou větších srovnávacích testů, které budou cenově rozdělovat pomyslnou vyšší a nižší třídu pod a nad 20 000 Kč. Spousta uživatelů totiž bude raději volit levnější kameru, protože ji využívají pouze příležitostně, jiní zase mají v pořizování videa zálibu a jsou ochotni do kvalitní kamery investovat. V testu se pak zaměříme na následující vlastnosti, které budou také hlavním měřítkem pro celkové hodnocení:
  • Obsah balení (příslušenství, kabeláž apod.)
  • Parametry (technická fakta, vstupy/výstupy, formáty)
  • Konstrukce kamery (kvalita zpracování, odolnost, hmotnost, rozměry, displej)
  • Ovládání (popis funkcí, menu, možnosti nastavení)
  • Záznam (kvalita, testovací záznamy za různých podmínek)
  • Fotografování (kvalita, testovací snímky)

Co se týká testování kvality záznamu, bude samozřejmě obsahovat klasické testy natáčení v různých podmínkách. Nepřijdete tak o ukázky záznamu z interiéru, exteriéru, za zhoršených světelných podmínek, případně v noci se zapnutým nočním režimem, v protisvětle, test stabilizace nebo rychlosti zaostření. U některých kamer, které mají speciální funkce, bude test obsahovat i testovací záznam s touto funkcí - například funkce zpomaleného záznamu u videokamery Sony SR11E (viz. naše recenze).

Funkci fotoaparátu otestujeme velmi podobně a bude obsahovat běžné testy a testovací obrazce, podobně jako u digitálních fotoaparátů. Recenze speciálních kamer a fotomobilů už budou zařazeny mimo srovnávací testy, jelikož se jedná o jinou kategorii a účelem je ukázat vám především další alternativy pro srovnání.