Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Uniklá novinka od Googlu: vypadá jako Chromecast, ale nabídne Android TV

2.6.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Na internetu se objevily další detaily o novém zařízení, které připravuje Google. Mělo by se jednat o alternativu ke Chromecastu, ale vybavenou plnohodnotným systémem Android TV. Kromě jiného si teď můžeme prohlédnout i design.
Google připravuje na letošní léto nový hardware. Kromě smartphonu Pixel mohou fanoušci vyhlížet také streamovací zařízení. Nepůjde ovšem o Chromecast, i když k němu připravovaná novinka bývá často přirovnávána. Není divu, svou velikostí i designem se Chromecastu velmi podobá, i když na rozdíl od něj bude obsahovat plnohodnotný operační systém Android TV s možností instalací aplikací. Zařízení nese interní označení „Sabrina“ a na trhu by se mohlo objevit pod značkou Nest, kterou nesou různé produkty pro chytrou domácnost. Díky webu XDA Developers jsme se dnes o novince dozvěděli spoustu nových informací.
 
 
Zařízení by mělo mít obdélný tvar (aktuální Chromecast Ultra je kulatý) a k dispozici nejspíš bude v několika barevných variantách včetně světle růžové. K televizoru se potom připojí pomocí konektoru HDMI. Dalším rozdílem proti Chromecastu by měl být dálkový ovladač, jehož část si můžeme prohlédnout na uniklém obrázku. Z něho je patrné, že uživatelé budou mít k dispozici samostatné tlačítko pro Google Assistant, které umožní využívat rychlé hlasové povely. Můžeme očekávat, že stejně jako samotné zařízení bude i ovladač dostupný ve třech barevných variantách.
 
 
A na závěr nám portál XDA Developers nabízí pohled na Android TV s novým uživatelským rozhraním, které by mělo být více zaměřené na obsah. Ve spodní části obrazovky se nachází náhledy jednotlivých pořadů, a to z různých platforem (např. Netflix, HBO Now). Přímo v Android TV se také budou zobrazovat výstrahy od bezpečnostních kamer a zvonků Nest. Z dalších informací, které máme o připravovaném multimediálním centru „Sabrina“, víme o použití blíže nespecifikovaného procesoru Amlogic. Kromě toho firmware prozradil také podporu HDR formátu Dolby Vision a spolehnout se můžeme také na 4K rozlišení.
 
 
Cena by podle spekulací neměla překročit 80 dolarů, v přepočtu 1 900 Kč bez DPH. K představení nejspíš dojde v následujících týdnech až měsících. Připomeňme, že v uplynulých dnech Google odsunul plánované vydání Androidu 11, takže ke zpoždění může dojít i v případě nového hardwaru.