Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nový Chromecast bude mít plnohodnotný systém Android TV

11.3.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Podle uniklých informací se letos představí Chromecast Ultra v nové generaci. Opět by mělo jít o kompaktní zařízení s funkcí streamování, ale tentokrát také se systémem Android TV umožňujícím instalaci aplikací. Chybět by neměl ani dálkový ovladač.
Chromecast byl poprvé představen v roce 2013 a stal se především na americkém trhu velmi populárním. Kompaktní a levné zařízení umožnilo streamovat obsah z internetu na televizory. Za sedm let bylo představeno několik generací běžného Chromecastu, ale také další modely jako Chromecast Ultra podporující videa ve 4K HDR. Ačkoliv Google postupně přidával nové funkce, jako je možnost zrcadlení obrazovky smartphonu, jednou z nejčastěji kritizovaných funkcí zůstávaly právě omezené možnosti. Bez smartphonu, tabletu nebo počítače totiž Chromecast nic neumí, neboť neobsahuje plnohodnotný operační systém. To by se ovšem mohlo změnit v letošním roce.
 
 
Chromecast Ultra
 
Dle uniklých informacích je totiž na cestě nová generace Chromecastu Ultra, která by měla být miniaturním multimediálním centrem s Android TV. Uživatel tedy bude moct z běžného televizoru nebo monitoru vytvořit chytrý televizor, který umožňuje instalovat aplikace z Google Play Store nebo přistupovat na internet. Samozřejmě zůstanou i funkce známé z předchozích modelů, jako je streamování obsahu z telefonu. Z bezdrátových technologií zůstane podpora Wi-Fi a Bluetooth, zařízení si přitom samozřejmě poradí i s videem ve 4K HDR a k televizoru se připojí přes HDMI. Design by přitom měl zůstat podobný jako u současného Chromecastu Ultra, nepůjde tedy o velkou krabičku, ale velmi kompaktní zařízení, které se schová za televizor.
 
A protože se jedná o produkt s logem Googlu, můžeme očekávat také solidní softwarovou podporu. Proti současnému Chromecastu Ultra údajně přinese nástupce kromě Android TV ještě jednu významnou novinku – dálkový ovladač. Z toho, co zatím víme, by mělo jít o jakéhosi křížence mezi ovladači pro VR headset Daydream View a Apple TV. K dispozici by měl být vestavěný mikrofon a dedikované tlačítko pro Google Assistant, takže problémem nebude ani hlasové ovládání. Kromě toho prý půjde s ovladačem i přepínat kanály nebo měnit hlasitost na televizoru. Nový Chromecast Ultra patrně částečně vychází ze zařízení pro vývojáře, které bylo představeno v roce 2018.
 


reklama
reklama