Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Ultra-D slibuje konec 3D brýlí

15.8.2013, Pavel Zubatý, aktualita
Bezbrýlová 3D technologie Ultra-D přichází v době, kdy už řada lidí 3D televizi definitivně pohřbila. Zatím se těší četným pozitivním ohlasům. Aby toho nebylo málo, tak první Ultra-D televizory mají na trh dorazit někdy ke konci tohoto roku.
Vývoj 3D televize bez brýlí trvá už pěknou várku let. Před nějakou dobou dokonce společnost Toshiba vydala první bezbrýlové 3D televizory. Kvůli provedení 3D technologie a vysoké ceně ale neměly valný úspěch. Do toho ale přichází společnost Stream TV se svou Ultra-D. Tato technologie byla poprvé představena na veletrhu CES, aby během několika měsíců doznala řadu zlepšení. Je použitelná jak pro LCD (LED), tak pro OLED panely. Efekt 3D dokáže reprodukovat bez nutnosti nosit 3D brýle. Tento efekt je údajně viditelný ze všech úhlů, zblízka i zdálky.

Jedním z diváků firemní demonstrace nové technologie byl Mark Henniger z AVSforum. Podle něj se jedná o tak výjimečnou technologii, že při sledování ukázky z filmu Pi a jeho život dostal husí kůži. Celkově Ultra-D chválí a nachází málo negativ. Technologie přitom využívá ultra-vysoké rozlišení 4K. Výsledná iluze 3D proto nedosahuje rozlišení 4K, ale je daleko detailnější než pouhé Full HD. K tomu je ještě potřeba speciální čip na zpracování obrazu a tenký film na rozptyl světla z obrazovky. Společnost tvrdí, že tento film neovlivňuje kvalitu 2D obrazu, pozorovací úhly ani jas displeje.

První televize s technologií Ultra-D budou v prodeji už někdy ke konci tohoto roku. Jedná se především o nové Ultra HD TV čínské společnosti Hisense. Její modely s úhlopříčkou 50, 58 a 65 palců mají být k dostání například v USA nebo Rakousku. Lze tedy očekávat, že k dostání budou i v České republice. Své použití najde Ultra-D také uvnitř 31“ 4K monitoru. Společnosti Dolby a Philips pracují na podobné bezbrýlové 3D technologii zvané Dolby 3D.

Zdroj: FlatpanelsHD
reklama
reklama