Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

tvOS 14 rozšiřuje režim obraz v obraze, podporu více uživatelů i AirPlay 2

23.6.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Apple oznámil novou generaci své platformy pro Apple TV, která přinese několik klíčových vylepšení. Patří mezi ně podpora režimu picture-in-picture napříč celým systémem nebo videa z YouTube ve 4K.
Apple na vývojářské konferenci WWDC 2020, která tentokrát měla pouze online formu, podle očekávání nepředstavil žádný nový hardware. To znamená, že představena nebyla ani nová Apple TV 4K, o které se spekuluje již řadu měsíců. Důvod k radosti mohou mít alespoň stávající majitelé Apple TV, pro které bude letos vydána aktualizace softwaru. tvOS 14 sice nepřináší žádné zásadní změny, ale vylepšuje funkce známé již z tvOS 13. Jedná se třeba o podporu více uživatelských profilů, která se nyní rozšiřuje také do herní platformy Apple Arcade. Po přepnutí tedy uživatel uvidí svůj herní postup, ocenění a přátele. Kromě toho může ve hře pokračovat tam, kde skončil.
 
 
Pro hráče si Apple připravil také podporu ovladačů Xbox Elite 2 a Xbox Adaptive. Režim obraz v obraze (PiP) bude rozšířen na celý systém. Jako příklad využití Apple uvedl sledování večerních zpráv, zatímco cvičíte a ve větším okně máte spuštěná fitness videa. tvOS 14 také přinese širší integraci platformy chytré domácnosti HomeKit. Z ovládacího centra bude možné otevřít scény pro HomeKit (změna nastavení více spotřebičů pomocí předvoleb) a v případě chytrého videozvonku se v tvOS zobrazí upozornění i s živým videem. Uživatel tedy uvidí, kdo stojí u dveří, aniž by musel vstávat z pohovky při sledování televize.

 
Zdokonalení se dočkala také funkce AirPlay 2, která nově umožňuje přenášet videa ve 4K z iPhonu či iPadu na Apple TV. Novinkou v případě AirPlay 2 je také možnost využít obrazu v obraze. Apple také na WWDC 2020 oznámil aktualizaci pro bezdrátová sluchátka AirPods Pro, která přinese podporu prostorového zvuku pro filmy, jako je zvuk 5.1, 7.1 nebo Dolby Atmos. Nutno ovšem dodat, že Apple TV nebyla v této souvislosti konkrétně zmíněna. tvOS 14 také konečně umožní sledovat videa ve 4K rozlišení v aplikaci YouTube. Na tuto funkci museli majitelé Apple TV 4K čekat velmi dlouho.
 
 
tvOS 14 vyjde v průběhu roku 2020 jako aktualizace pro stávající Apple TV 4K a čtvrtou generaci Apple TV, tedy na všechny modely podporující tvOS 13. Veřejná betaverze vyjde v červenci, finální verzi potom můžeme očekávat v září.