www.tvfreak.cz
>
>

TV v roce 2021: mírné zdražení a vyšší prodeje, odhadují analytici

TV v roce 2021: mírné zdražení a vyšší prodeje, odhadují analytici
, , aktualita
Podle analytické firmy TrendForce se letos prodá ještě více televizorů než vloni. Zásluhu na tom budou mít také významné sportovní akce. Na druhou stranu by zákazníky nemělo překvapit zvýšení cen způsobené nedostatkem komponentů.
K oblíbeným
reklama
Rok 2020 nakonec skončil pro výrobce televizorů velmi příznivě, a to i přes rozpačité první čtvrtletí. Závěr roku byl dokonce jeden z nejlepších v historii. Co přinese letošní rok? Podle analytické společnosti TrendForce bude pokračovat růst, a to i přes významné komplikace. Začneme dobrou zprávou. Podle odhadů se v roce 2021 prodá 223 milionů televizorů, tedy o 3,1 % více než vloni.
 
Na zvýšení poptávky by se kromě jiného měly podepsat také významné sportovní události, které byly přesunuty z roku 2020. Řeč je především o letní olympiádě v Tokiu a fotbalovém šampionátu EURO. Ačkoliv se nejspíš tyto akce budou muset obejít bez fanoušků na stadionech, o to více diváků nejspíš usedne k obrazovkám. A mnozí z nich si z toho důvodu pořídí nový televizor.
 
 
Ani přes očekávané zvýšení prodejů nejspíš nebude letošní rok pro výrobce zrovna jednoduchý. Nejen trh s televizory, ale také další spotřební elektronikou již řadu měsíců ohrožuje nedostatek polovodičových součástek. Ještě větší vliv mohou mít zvyšující se ceny televizních panelů, kterých je na trhu také málo. Růst cen panelů pociťují výrobci od loňského června. Nejvýraznější měl být v případě oblíbené úhlopříčky 32 palců, kde analytici uvádějí až 134% zdražení.
 
Podle společnosti TrendForce to znamená problém hlavně pro značky, které se snaží uspět agresivní cenovou politikou. Dodavatelů panelů totiž upřednostňují velké výrobce, kteří komponenty odebírají pravidelně a ve větším množství. Z toho důvodu můžeme od loňského roku sledovat zvyšující se podíl pěti největších značek (Samsung, LG, TCL, Hisense a Xiaomi) na úkor menších. Hlavní hráči na trhu tak poprvé překonali 60% podíl. Letos by se toto číslo mělo zvýšit na 62 %.
 
Zdražení malých panelů vede výrobce televizí k tomu, aby upřednostňovali modely s úhlopříčkou alespoň 55 palců. Zároveň dochází ke ztenčování cenového rozdílu mezi panely LCD a OLED. Spolu se zvyšováním výrobních kapacit v továrnách LG Display na panely OLED by to mělo znamenat, že pro řadu značek se v kategorii high-endových model letos stanou prioritou OLED TV.
 
A jak se zvyšující se ceny LCD panelů promítnou do maloobchodních cen televizorů? Analytici očekávají pomalé a postupné zvyšování cen, neboť skokový nárůst by mohl odradit zákazníky. Zároveň se tím značky připraví o významnou část svých marží.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kombinace TV a DVD přehrávače se vrací. Sharp uvedl levnou „novinku“ Kombinace TV a DVD přehrávače se vrací. Sharp uvedl levnou „novinku“
Na českém trhu se začal prodávat malý a cenově dostupný televizor Sharp LC-24DHG5112E, který nijak neuchvátí kvalitou obrazu a dokonce postrádá chytré funkce. Zvládne ovšem přehrát vaší kolekci DVD, aniž byste potřebovali další zařízení.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Překvapení roku: Samsung údajně přinese OLED TV s panely od LG Překvapení roku: Samsung údajně přinese OLED TV s panely od LG
Samsung Electronics podle nejnovějších spekulací jedná s LG Display o nákupu OLED panelů pro své televizory. Důvodem k tomuto překvapivému rozhodnutí by měla být rostoucí cena LCD panelů, které Samsung dosud upřednostňoval.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Podvodná aplikace FlixOnline nabízela Netflix zdarma, nabourala WhatsApp Podvodná aplikace FlixOnline nabízela Netflix zdarma, nabourala WhatsApp
Je třeba se mít na pozoru. Útočníci, kteří z uživatelů chtějí vymámit peníze, číhají všude. Na Google Play to byla podvodná aplikace FlixOnline, která měla údajně nabízet předplatné Netflixu zdarma. Nepřekvapivě tomu tak nebylo.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Do roku 2025 bude vlastnit 8K TV až 72 milionů domácností Do roku 2025 bude vlastnit 8K TV až 72 milionů domácností
Rozjezd 8K TV je zatím velmi pomalý, ale v následujících letech by se měly dostat do desítek milionů domácností po celém světě. Přispějí k tomu také nižší ceny těchto televizorů. Analytici tvrdí, že lídry se stanou Severní Amerika a Čína.
8.4.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Sony Bravia XR: aktualizace s VRR až na podzim a plná propustnost HDMI 2.1? Sony Bravia XR: aktualizace s VRR až na podzim a plná propustnost HDMI 2.1?
Podle čínského zdroje by měly letošní televizory Bravia XR využívat HDMI 2.1 s plnou propustností 48 Gb/s. Na podporu variabilní obnovovací frekvence (VRR) si majitelé jeětě počkají, neboť aktualizace je údajně plánována na podzim 2021.
8.4.2021, aktualita, Jáchym Šlik