Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Topsion TP01: velmi levný TV box je nyní dostupný s Androidem 10

26.5.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Do čínských e-shopů se nedávno dostalo další multimediální centrum za pár desítek dolarů, které používá nejnovější Android 10. Od předchozí verze zařízení se jinak neliší, o pohon se tedy opět stará procesor Rockchip RK3318.
Pokud hledáte snadný a levný způsob, jak svůj starší televizor naučit nové kousky, může být dobrou volbou TV box. Nabídka čínských e-shopů je v tomto ohledu takřka nekonečná, a to dokonce i v případě, že za produkt nechcete utratit více než tisícikorunu. Musíte ovšem počítat s řadou omezení, jako je nižší výkon a jiné technické problémy, se kterými si kvůli chybějící technické podpoře budete muset poradit sami. Mezi nejlevnější čínské TV boxy se řadí třeba oblíbený model H96 Max, který se nedávno dočkal nové verze s Androidem 10. Stejný osud potkal i jednoho z konkurentů v tomto cenovém segmentu: Topsion TP01.
 

Tento přehrávač je na trhu už řadu měsíců, ale teprve nyní se objevila verze s Androidem 10. V obchodem ovšem stále převažuje starší verze s Androidem 9.0, takže z tohoto hlediska se možná vyplatí s nákupem počkat. Prozatím totiž není jasné, zda bude novější operační systém dostupný i pro starší TV boxy. S aktualizací se příliš počítat nedá, ale možná se objeví alespoň neoficiální způsob, jak přejít na novější software. Android je v tomto ohledu poměrně tvárný, ale záleží také na jiných okolnostech, třeba na hardwarových změnách provedených výrobcem. Hned na první pohled je patrné, že došlo minimálně k úpravě vnějšího designu. Krabička dostala zaoblené rohy, ale kontrastní motiv na horní lesklé straně zůstal.
 
Topsion TP01 používá čipset Rockchip RK3318 se čtyřmi procesorovými jádry ARM Cortex-A53 s frekvencí až 1,5 GHz a grafickým akcelerátorem Mali-450 MP4. Tento hardware nativně podporuje dekódování 4K HDR videí se 60 fps ve formátech H.265 a VP9. Přesto tento TV box není vzhledem k chybějící certifikaci vhodný pro přehrávání videí ve vysokém rozlišením z Netflixu. Zařízení je dostupné ve variantách s 2GB či 4GB DDR3 pamětí a 16GB, 32GB nebo 64GB úložištěm eMMC. K další výbavě patří dvoupásmové Wi-Fi, Bluetooth 4.1, čtečka paměťových karet a několik konektorů včetně HDMI, USB nebo ethernetového portu.
 
Topsion TP01 s Androidem 10 se prodává třeba na Aliexpresu za cenu startující na 25 dolarech (616 Kč bez DPH). Za větší paměť si samozřejmě připlatíte, ale i cena nejdražší varianty jen o málo překračuje 40 dolarů.
 


reklama
reklama