Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Tesla TE-321: nový přírůstek mezi levné DVB-T2 set-top boxy

7.7.2020, Jáchym Šlik, aktualita
K posledním novinkám mezi set-top boxy s DVB-T2 na českém trhu se řadí Tesla TE-321. Tento přijímač nabídne všechny běžné funkce za příznivou cenu. Podobné zařízení se prodává také pod označením Alma 2861.
Přechod na DVB-T2 se po několikaměsíční pauze znovu rozbíhá a řada diváků tak začíná na poslední chvíli řešit nutnost nákupu nového přijímače. Ti, kdo nechtějí utrácet tisíce nebo desetitisíce za nový televizor, obvykle sáhnou po set-top boxu, s jehož cenou se pohodlně vejdou do 1 000 Kč. Jedním z nejnovějších levných modelů na tuzemském trhu, který navíc obdržel certifikaci „DVB-T2 ověřeno“ od Českých Radiokomunikací, se stal přijímač Tesla TE-321. Při nákupu tedy máte jistotu, že podporuje standard vysílání DVB-T2 H.265 (HEVC) v České republice. Zároveň si ovšem poradí také s digitálním pozemním vysíláním první generace.
 
 
Vysílání lze přijímat až v rozlišení Full HD (1080i/1080p), takže testovací vysílání programu NASA UHD ve 4K si nevyzkoušíte. Na druhou stranu, v této cenové kategorii bychom ani vyšší rozlišení nečekali. K dispozici je možnost nahrávání ve formátu .TS, a to na externí úložiště připojené přes USB. V případě přehrávání je zajištěna kompatibilita s celou řadou formátů (v případě videí se jedná o MPEG2/M2TS/TS/AVI/MKV/ASF/3G2/3GP/MP4/MOV), stejné jako s externími i interními titulky. Dodávaný dálkový ovladač nabízí programovatelná tlačítka a funkci HDMI CEC, která umožňuje např. vypínat a zapínat kompatibilní televizor, aniž byste potřebovali další ovladač.
 
 
Set-top box přináší také další běžné funkce, jako je časové nahrávání, pozastavení vysílaného pořadu pomocí tlačítka TimeShift, české menu, EPG a teletext, rodičovský zámek nebo podpora zvukového formátu Dolby Digital. Na přední straně přijímače se kromě USB portu a několika ovládacích tlačítek nachází také malý displej. Zadní strana potom ukrývá ještě druhý port USB 2.0, HDMI 1.4b, Scart, digitální audio SPDIF výstup, anténní vstup, anténní výstup a Ethernet LAN, který umožňuje zařízení připojit k síti. Přes internet lze poslouchat webová rádia, zobrazit předpověď počasí, aktuální zprávy přes Yahoo News nebo provést aktualizaci softwaru. Praktičnost využití internetových funkcí ovšem obvykle bývá velmi nízká.
 
 
Tesla TE-321 se oficiálně prodává na českém trhu za 899 Kč, ale reálná cena v některých e-shopech může být i několik stokorun nižší. Velmi podobný model – se stejným firmwarem a výbavou, ale upraveným vnějším designem – lze potom sehnat také pod označením Alma 2861. Cena tohoto přijímače se potom pohybuje okolo 750 Kč.