Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Televize Nokia, Kodak nebo Motorola? Tyto bizarnosti najdete jen v Indii

7.6.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Nokia tento týden představila svou novou smart TV. Není to ovšem jediná značka, která vás překvapí televizory. V indických obchodech můžete sehnat také modely od Motoroly nebo Kodaku. Mají vůbec něco společného s původní společností?
Dávno jsme si zvykli na to, že Xiaomi není jen výrobcem smartphonů, ale také další elektroniky včetně televizorů. Do tohoto segmentu se nedávno pustili i další značky, které si spojujeme hlavně s mobilním trhem – Huawei, Redmi, OnePlus nebo Realme. Věděli jste ovšem, že na trhu lze najít také televizory s logem Nokie? První Nokia Smart TV byla představena koncem loňského roku, ale nyní se nabídka rozšířila o další model, tentokrát s nižší úhlopříčkou. Nokia 43CAUHDN je 4K LCD TV s úhlopříčkou 43 palců, podporou Dolby Vision a 24W reproduktory vyladěnými od JBL. Z hlediska operačního systému spoléhá na Android TV ve verzi 9.0, a to včetně integrovaných funkcí Chromecastu.
 
 
Cena 52 999 rupií (16 500 korun) přitom na poměry indického trhu není vůbec nízká. Zdá se tedy, že díky známé značce si výrobce může dovolit jít s cenou výše. Jak asi ovšem tušíte, s původním finským výrobcem má nový televizor jen pramálo společného. Patrně pouze logo, neboť značka je licencována indickému prodejci Flipkart. Nokia ostatně nevyrábí ani své smartphony s Androidem, neboť toto jméno včetně know-how a patentů využívá společnost HMD Global. Ještě o něco bizarněji potom zní televizory Kodak, které rovněž najdeme pouze na indickém trhu. Od roku 2016 je vyrábí tamní firma SPPL, takže s původním výrobcem fotografické techniky sdílí opravdu jen logo. Naopak v amerických obchodech lze sehnat televizory Polaroid –⁠ jak asi tušíte, značka je opět pouze licencována.
 
 
Ovšem zpátky do Indie, kde prodejce Flipkart od loňského roku nabízí také televizory Motorola. Vyrábí je čínský Skyworth, a to ve své indické továrně. Spojení Motoroly s televizemi ovšem není zase tak zvláštní, jak by se na první pohled mohlo zdát. Až do roku 1974 totiž Motorola opravdu vlastnila také divizi zabývající se televizory, které nabízela pod značkou Quasar. Divizi získal Panasonic (původně Matsushita), který produkty Quasar nabízel až do roku 2005. Před pár lety si tuto značku znovu zaregistroval, takže není vyloučeno, že se na trh zase vrátí.
 


reklama
reklama