Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Televize a streamovací zařízení Nokia míří do Evropy. Na trhu se objeví do Vánoc

1.11.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Ještě letos se na vybraných trzích objeví nečekaná novinka. Televizory a streamovací zařízení s logem Nokia uvede rakouský výrobce, který získal exkluzivní licenci v Evropě. Využívat bude operační systém Android TV. 
Finskou společnost Nokia jistě není potřeba nikomu představovat. Snad každému se při vyřčení tohoto názvu vybaví mobilní telefony, které nyní vyvíjí a vyrábí firma HMD Global. Na indickém trhu se ovšem prodává dokonce Nokia TV. Na první pohled to může znít bizarně, ale ve skutečnosti se jedná pouze o licenci. O to více koncem tohoto týdne překvapila zpráva, že televizory a dokonce také streamovací zařízení s logem Nokia se dostanou také do Evropy. Půjde ovšem o jiné modely než v Indii, neboť licenci pro evropské trhy získala rakouská společnost StreamView GmbH sídlící ve Vídni.
 
 
Nabídku bude tvořit několik televizorů – pravděpodobně LCD TV – s úhlopříčkami 32 až 75 palců. Vedle nich bude nabízeno také streamovací zařízení, které by mohlo nabídnout podobné funkce jako populární Xiaomi Mi Box. Všechny nové produkty s logem Nokia budou využívat operační systém Android TV od Googlu. Mezi výhody této platformy, kterou ve svých televizorech používá třeba Sony, TP Vision (Philips) nebo již zmiňované Xiaomi, patří široká nabídka aplikací v Google Play Store. Android TV podporuje také hlasové ovládání přes Google Assistant nebo integrované funkce Chromecastu.
 
 
StreamView a Nokia chtějí stihnout předvánoční nákupní horečku, a proto nové produkty uvedou na trh v následujících týdnech. Zpočátku budou chytré televize a streamovací zařízení Nokia dostupné v Německu, Rakousku a Švýcarsku. Můžeme ovšem předpokládat, že vzhledem k exkluzivní licenci pro Evropu se dostupnost rozšíří na další trhy. Produkty budou k dostání online v oficiálním e-shopu nokia.streamview.com (stránky jsou zatím nefunkční) i v kamenných prodejnách s elektronikou.
 
 
Prozatím nebylo představeno kompletní portfolio modelů, a proto neznáme ani ceny. S největší pravděpodobností se ovšem výrobce zaměří na nižší až střední třídu Smart TV. „StreamView přinese nové zážitky pro nové publikum po celé Evropě, vycházející ze známých zkušeností značky Nokia i očekávání, která zákazníci od produktu Nokia mají,“ uvedl Vipul Mehrotra, vice president Nokia Brand Partnerships.