Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

TCL se stává druhou značkou televizí s certifikací IMAX Enhanced

24.6.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Řada televizorů s 8K rozlišením TCL X915 získala certifikaci IMAX Enhanced, která potvrzuje vysokou kvalitu obrazu a zvuku. Jedná se o vůbec první certifikované modely tohoto čínského výrobce.
Pokud si zákazníci chtějí vybrat televizor s vysokou kvalitou obrazu a zvuku, mohou se rozhodovat podle celé řady parametrů. Jedním z vodítek by ovšem mohla být také certifikace IMAX Enhanced, která byla představena v roce 2018. Nyní se součástí programu stal také první televizor od TCL. Jedná se o modely X915 s rozlišením 8K, které byly představeny již začátkem roku. Výrobce se tehdy o IMAX Enganced zmínil jen okrajově, ale tento týden bylo vše potvrzeno oficiálně. TCL se po Sony stalo teprve druhým výrobcem, který má v nabídce televizory s touto certifikací.
 
 
IMAX Enhanced není konkrétní formát, ale spíše standard kvality obrazu a zvuku, který využívá stávající audiovizuální formáty. Kromě jiných je součástí programu také prostorový zvuk DTS:X, který ovšem řada X915 nepodporuje. Pro zákazníky by tato certifikace měla představovat určitou garanci výborného zážitku při sledování filmů, i když o skutečné přidané hodnotě bychom mohli spekulovat. Není tedy divu, že se o IMAX Enhanced ani dva roky po představení příliš nemluví a jen málokterý zákazníky bude toto označení považovat při výběru televizoru či jiného produktu za stěžejní.
 
TCL X915 využívá QLED panel s úhlopříčkou 75 palců a maximálním jasem 1 000 nitů. Televizor podporuje nativní rozlišení 8K a kodek AV1, který přinese aktualizace softwaru. Diváci mohou využívat YouTube v 8K a k dispozici jsou formáty jako Dolby Vision a HDR10+. Především hráči ocení plnou podporu HDMI 2.1, která u letošních televizí patří k výjimkám. Co se týče zvuku, který je také podstatný pro získání certifikace IMAX Enhanced, 8K TV od TCL je osazena reproduktory Onkyo a nabízí prostorový zvuk Dolby Atmos. Prodej již běží na vybraných evropských trzích, mezi které ovšem nepatří Česká republika. S cenovkou 4 000 eur patří X915 k aktuálně cenově nejdostupnějším 8K TV.
 
V českých obchodech lze pořídit dostupnější QLED TV od TCL, které spadají do řad C71 a C81, ale pochopitelně zvládají jen rozlišení 4K.