Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

TCL rozšiřuje nabídku soundbarů a přináší nový AV procesor s AI

7.9.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Na trhu se letos objeví kompaktní soundbary TS8111 a TS6110 od TCL. První z nich se chlubí i podporou Dolby Atmos. Do televizorů potom zamíří nový procesor pro zpracování obrazu a zvuku AiPQ Engine Gen 2.
Společnost TCL na veletrh IFA 2020, který proběhl minulý týden, nepřivezla pouze nové televizory v řadách P61 a P81. Mezi představené novinky patří také dvojice soundbarů, které sice svým designem a funkcemi nezastíní úspěšný model TCL Ray-Danz, ale při rozumně zvolené ceně by se mohly dostat do mnoha běžných obýváků jako příslušenství k televizorům TCL i jiných značek.
 
 
TCL TS8111 představuje kompaktní řešení „vše v jednom“ s integrovaným subwooferem, takže v místnosti nezabere mnoho místa. Posluchače čeká 3.1kanálový zvuk a také podpora zpracování formátu Dolby Atmos, i když skutečný prostorový zážitek nelze – vzhledem k absenci speciálních měničů – očekávat. Výbava v oblasti konektivity nijak výrazně nepřekvapí. Uživatelé budou mít k dispozici Bluetooth, ale také dvojici HDMI (s podporou ARC), optický digitální vstup (S/PDIF) a 3,5mm audio jack. Přítomný je také port USB, ale ten poslouží pouze k aktualizaci firmwaru.
 
 
Alternativou pro zákazníky, kteří vyžadují externí subwoofer, potom může být model TCL TS6110. Jedná se o základní stereo soundbar s čistým designem a již zmiňovaným subwooferem, který se připojuje bezdrátově. Připraven je na formáty Dolby Audio, o připojení se stará Bluetooth nebo HDMI (včetně ARC a CEC). Oba soundbary vstoupí na trh do konce letošního roku za dosud neupřesněné ceny.
 
 
Další novinkou TCL je „inteligentní audiovizuální procesor“ s názvem AiPQ Engine Gen 2. Inteligentní proto, že ke své funkci využívá umělou inteligenci, konkrétně algoritmus strojového učení. Umí třeba rozpoznat vizuální obsah (např. zelený trávník, noční scénu, animovaný film) pro optimální vylepšení nebo využívá data z vestavěných mikrofonů v televizoru, aby upravil hlasitost zvuku na ideální hladinu.
 
Mezi schopnosti čipu patří také technologie AI Super Resolution, která je určena k upscalingu obsahu z nižšího rozlišení do 4K – snímek za snímkem. Prozatím nebylo oznámeno, kdy se AiPQ Engine Gen 2 objeví v prvních televizích.