Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Švýcaři ukázali displej využívající perovskity s jasem přes 2 000 nitů

6.12.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Na perovskitových displejích aktuálně pracuje řada výzkumných týmů. Jeden z nich ukázal na videu prototyp takového panelu, který může dosáhnout velmi vysokého jasu a barevného gamutu, v porovnání s OLED TV a LCD TV. 
Materiály s perovskitovou strukturou by mohly v budoucnu vylepšit kvalitu displejů. Myslí si to také švýcarská společnost Avantama, která na jejich vývoji pracuje již několik let. Na nedávné konferenci Quantum Dots Forum & Phosphor Global Summit 2020, která byla kvůli koronavirové krizi přesunuta z března na listopad, ukázala Avantama prototyp perovskitového displeje. Podle ředitele společnosti již materiál prošel zákaznickými testy a je připraven k využití.
 
 
Perovskitová vrstva, která emituje zelené světlo a naopak účinně absorbuje modré světlo, byla integrována do displeje využívajícího červenou fosforovou vrstvou (KSF). Tato kombinace by měla zajistit široký barevný gamut a další dobré obrazové vlastnosti. Prezentovaný prototyp měl dosahovat maximálního jasu přes 2 000 nitů a pokrývat více než 90 % barevného gamutu.
 
Avantama zveřejnila video, ve kterém svůj peroskvitový panel srovnává s LG OLED TV a Samsung QLED TV (tj. LCD TV vylepšenou kvantovými tečkami). V obou případech se jedná o letošní modely televizorů. Jas konkurenčních panelů činil 800, respektive 1 500 nitů, zatímco pokrytí barevného gamutu Rec. 2020 se pohybovalo okolo 70 %.
 
 
Ačkoliv peroskvitový displej vypadá znatelně lépe, výpovědní hodnota takového videa je velmi nízká. Musíme totiž mít na paměti hned dvojí zkreslení, které způsobuje kamera a náš monitor. Smysl tedy dává pouze porovnání na vlastní oči.
Relativním nováčkem v oboru je v Chicagu založená společnost Nanopattern Technologies, ale ni jí nechybí ambice. V současné době vyvíjí speciální vrstvu kvantových teček, které jsou založeny na perovskitu. Tato vrstva by mohla být vhodná pro připravované panely QDEL, ale také OLED nebo microLED. Hustota peroskvitových kvantových teček zatím ovšem není dostačující pro použití v displejích, problémem je totiž interakce mezi sousedními tečkami.
 
Další překážkou pro perovskvitové displeje je vysoký obsah olova, jehož používání je např. v EU výrazně omezeno.