www.tvfreak.cz
>
>

Nová naděje pro LCD. Perovskitové diody do displejů vyvíjejí i čeští vědci

Nová naděje pro LCD. Perovskitové diody do displejů vyvíjejí i čeští vědci
, , aktualita
Vědci jsou o krok blíže použití perovskitu v displejích. Tento materiál se chlubí výtečnými optickými a elektrickými vlastnostmi, i když zatím se nepodařilo odstranit všechny nevýhody. Na vývoji se podílí také výzkumníci z Česka.
K oblíbeným
reklama
Perovskit je minerál tvořený vápníkem a titanem, který patří mezi polovodiče. Pozornost vědců v posledních letech přitahuje díky své zvláštní krystalické struktuře, která zajišťuje mimořádné optické a elektronické vlastnosti. Proto v laboratořích vznikají materiály se stejnou krystalickou strukturou, které se rovněž nazývají perovskity. Vůbec největší naději vzbuzují při použití v solárních článcích, kde došlo v uplynulých letech k výraznému pokroku. Perovskity by se ovšem mohly v budoucnu objevit také v displejích. Zatímco výroba takového materiálu je poměrně snadná a levná, hlavní překážkou v jejich nasazení zůstává nízká stabilita.
 
 
Další krůček pro využití perovskitů v displejích nedávno učinili švédští vědci z univerzity v Linköpingu. Na výzkumu s nimi spolupracují jejich kolegové z dalších zemí – kromě Velké Británie a Číny se jedná také o výzkumníky z Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR. Vědci použili perovskit tvořený jódem a olovem, ke kterému přidali formamidiniovou sůl. Tyto krystaly vložili do matrice organických molekul a formovaly je do tenkého filmu. Podle vědců tyto molekuly se dvěma aminoskupinami na konci pomáhají vytvářet vysoce kvalitní strukturu krystalu a zajišťují delší životnost materiálu. Perovskitové diody vytvořené tímto týmem výzkumníků mají účinnost 17,3 % a vydrží fungovat asi sto hodin, což je sice výrazný pokrok, ale stále velmi daleko od hodnoty, která by umožňovala využití v běžných displejích.
 
 
Před vědci navíc stojí ještě jedna výzva, a to nahrazení olova jiným prvkem. Vzhledem k současným ekologickým předpisům by totiž výroba takového displeje nebyla možná. V budoucnu chce tým zkoušet kombinace různých perovskitů a organických molekul, aby mohli odborníci plně pochopit, jak probíhají některé procesy, a také najít ideální kombinaci pro zvýšení stability a rozšíření barevné škály. Perovskitové LED (PeLED) totiž mohou být upraveny pro světlo různé vlnové délky od infračerveného po ultrafialové. Někteří proto věří, že právě tento materiál by mohl nahradit jiné typy LED používané v dnešních displejích. To by znamenalo významnou vzpruhu pro technologii LCD, kterou někteří výrobci pomalu opouštějí. Nemusí jít ovšem jen o panely pro televizory, ale také třeba pro nositelná zařízení.
 
Ve vývoji jsou také PeLED s bílým světlem, které by mohly být využívány pro osvětlení.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Panasonic HX580: nejdostupnější letošní řada 4K LCD TV dostala ceny Panasonic HX580: nejdostupnější letošní řada 4K LCD TV dostala ceny
Za pár týdnů na český trh zamíří řada HX580, která zahrnuje nejdostupnější 4K LCD TV od Panasonicu pro letošní rok. I v této cenové kategorii ovšem výrobce slibuje solidní obrazovou kvalitu včetně podpory Dolby Vision.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Netflix začne rušit neaktivní účty, ať lidé neplatí zbytečně Netflix začne rušit neaktivní účty, ať lidé neplatí zbytečně
I když se to zdá být nesmyslné, nemálo lidí si platí známou streamovací službu Netflix, ale aktivně ji nesledují. Netflix proto začne těmto lidem deaktivovat účty, aby zbytečně neplatili za něco, co nevyužívají.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Xiaomi uvedlo Redmi TV Soundbar s proklatě nízkou cenou Xiaomi uvedlo Redmi TV Soundbar s proklatě nízkou cenou
Za pár dnů se nabídka značky Redmi rozšíří o nové televizory, ale jako předvoj přichází levný soundbar. Novinka podporuje bezdrátové připojení přes Bluetooth a vyjde na 700 Kč, i když tato cena platí pouze pro Čínu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Sony ZH8: Letošní 8K TV budou levnější, ale stále drahé Sony ZH8: Letošní 8K TV budou levnější, ale stále drahé
Máme pro vás dobrou a špatnou zprávu týkající se cen nových 8K TV od Sony. Na letošní modely nebudete potřebovat miliony. Ale stále zůstávají příliš drahé na to, aby si našly místo v běžných obývácích.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Hisense se pochlubil první „herní TV“, dostupná je zatím jen v Číně Hisense se pochlubil první „herní TV“, dostupná je zatím jen v Číně
Hisense E75, kterou výrobce označuje jako první herní televizi, údajně nabídne kvalitní obraz vytvořený na míru hráčům. Nepůjde ovšem jen o konzolisty, ale díky podpoře cloudových platforem si bude možné zahrát i bez dalšího hardwaru.
23.5.2020, aktualita, Jáchym Šlik