Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Stýská se vám po VHS? Projděte si největší online archiv videokazet

8.3.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Zavzpomínejte si na éru VHS. Internet Archive uchovává desetitisíce kopií videokazet, které si můžete volně přehrát na počítači. Zhlédnout tak můžete třeba originální kopie klasických filmů, hudební videoklipy nebo televizní reklamy.
Trhu dnes dominují služby pro streamování videa jako Netflix nebo HBO Go. Problém jim konkurovat mají dokonce i UHD Blu-ray přehrávače. V křemíkovém nebi už radu let odpočívají VHS rekordéry, i když výrobu posledního modelu na světě ukončila japonská firma Funai teprve v roce 2016. Asi jen málokdo má ještě doma v obýváku videorekordér – většina uživatelů jej jistě už dávno vyhodila, v lepším případě i se všemi videokazetami uložila někam na půdu nebo do sklepa. Abyste si zavzpomínali na jednu dlouhou éru, nemusíte ani opouštět pohodlí své kancelářské židle, neboť více než 21 tisíc titulů z VHS si můžete pustit na počítači.
 
 

Od historických unikátů po bizarnosti


Internet Archive nejspíš nebude pro řadu čtenářů žádnou novinkou. Jedná se o neziskovou organizaci, která uchovává pro budoucí generace webové stránky, videa, hudbu nebo software. Fanoušci retro her možná znají početnou databázi titulů pro MS-DOS. The VHS Vault naproti nabízí tisíce nahrávek z videokazet, a to velmi různorodých. Kromě filmů a seriálů si můžete pustit třeba hudební videoklipy, televizní reklamy, dokumenty, zpravodajské reportáže nebo jiná videa. Naprostá většina z nich je v angličtině, obsah v ostatních jazycích čítá spíše jednotky nebo desítky kusů. V češtině ani slovenštině zatím v databázi žádná videa nenajdeme.
 
 
V původní kvalitě typické pro VHS si tak můžete pustit třeba originální videokazetu Toy Story nebo sběratelskou kolekci seriálu M*A*S*H. V databázi ovšem narazíte také na televizní reportáž s unikátními záběry natočenými během masakru na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. Na své si ovšem přijdou také milovníci různého bizáru, na které čeká třeba videopříručka k Windows 95, kde si zahráli Matthew Perry a Jennifer Aniston, nebo hodinový film Linnea Quigley's Horror Workout. Kromě sledování na počítači můžete využít tlačítko pro odeslání přes Chromecast nebo AirPlay a přehrát si video na televizní obrazovce. Zároveň tak otestujete schopnosti 4K/8K upscalingu svého televizoru.