Trhu dnes dominují služby pro streamování videa jako Netflix nebo HBO Go. Problém jim konkurovat mají dokonce i UHD Blu-ray přehrávače. V křemíkovém nebi už radu let odpočívají VHS rekordéry, i když výrobu posledního modelu na světě ukončila japonská firma Funai teprve v roce 2016. Asi jen málokdo má ještě doma v obýváku videorekordér – většina uživatelů jej jistě už dávno vyhodila, v lepším případě i se všemi videokazetami uložila někam na půdu nebo do sklepa. Abyste si zavzpomínali na jednu dlouhou éru, nemusíte ani opouštět pohodlí své kancelářské židle, neboť více než 21 tisíc titulů z VHS si můžete pustit na počítači.
Od historických unikátů po bizarnosti
Internet Archive nejspíš nebude pro řadu čtenářů žádnou novinkou. Jedná se o neziskovou organizaci, která uchovává pro budoucí generace webové stránky, videa, hudbu nebo software. Fanoušci retro her možná znají početnou databázi titulů pro MS-DOS. The VHS Vault naproti nabízí tisíce nahrávek z videokazet, a to velmi různorodých. Kromě filmů a seriálů si můžete pustit třeba hudební videoklipy, televizní reklamy, dokumenty, zpravodajské reportáže nebo jiná videa. Naprostá většina z nich je v angličtině, obsah v ostatních jazycích čítá spíše jednotky nebo desítky kusů. V češtině ani slovenštině zatím v databázi žádná videa nenajdeme.

V původní kvalitě typické pro VHS si tak můžete pustit třeba originální videokazetu Toy Story nebo sběratelskou kolekci seriálu M*A*S*H. V databázi ovšem narazíte také na televizní reportáž s unikátními záběry natočenými během masakru na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. Na své si ovšem přijdou také milovníci různého bizáru, na které čeká třeba videopříručka k Windows 95, kde si zahráli Matthew Perry a Jennifer Aniston, nebo hodinový film Linnea Quigley's Horror Workout. Kromě sledování na počítači můžete využít tlačítko pro odeslání přes Chromecast nebo AirPlay a přehrát si video na televizní obrazovce. Zároveň tak otestujete schopnosti 4K/8K upscalingu svého televizoru.
Zdroj: Archive.org via 4kfilme.de