Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Star Trek: Voyager se převleče do 4K. Díky AI a fanouškovi

30.3.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Po 25 letech se seriál Star Trek: Voyager dočká nové verze s vyšší kvalitou obrazu. Postará se o ni jeden z fanoušků, který k tomu využije software založený na strojovém učení. Podívejte se na první ukázku.
Seriál Star Trek: Vesmírná loď Voyager, který byl vysílán v letech 1995 až 2001, jako první ze série používal pro zobrazení vesmíru počítačově generované efekty místo modelů. Přesto byl natočen v nízkém rozlišení a formátu 4:3, který se nehodí pro dnešní širokoúhlé obrazovky. Změnit se to rozhodl jeden z fanoušků. Billy Reichard (na Redditu vystupuje pod přezdívkou theboomsterz) oznámil projekt, v rámci kterého chce remasterovat všechny díly série Voyager. Zatímco s poměrem stran těžko něco udělá, cílem je zvýšit alespoň rozlišení. Výsledkem sice nebude „pravé“ 4K, ale přesto video získá ostřejší obraz a bohatší detaily.
 
 
Nutno dodat, že Billy Reichard není žádný profesionál z filmového průmyslu a doma používá běžný počítač střední třídy. K automatizovanému zpracování videa používá software Topaz Video Enhance AI, který je založen na strojovém učení. Úprava jedné epizody (jako zdroj jsou používána originální DVD) údajně zabere dlouhé hodiny, takže se prozatím podařilo remasterovat pouze několik z nich. Pro dosažení nejlepšího výsledku jsou navíc některé z nich zpracovány i vícekrát. Dalším problémem je cena softwaru, neboť fanouškovi brzy skončí 30denní zkušební verze, a proto nyní šetří na nákup licence.
 
 
Protože seriál nepoužívá pevnou snímkovací frekvenci, fanoušek musí řešit také problémy se synchronizací zvuku. K finální úpravě tedy ještě využívá program Adobe Premiere Pro. Na ukázku, jak vypadá Star Trek: Voyager remasterovaný s využitím umělé inteligence, se můžete podívat v několikaminutové ukázce nahrané na YouTube. Celá epizoda má velikost 10 GB, neboť video používá méně efektivní kódování H.264 (kvůli starší verzi softwaru od Adobe), takže její sdílení by bylo komplikované. A nesmíme zapomínat ani na další zádrhel, kterým mohou být autorská práva. Celý projekt v tuto chvíli probíhá bez svolení distribuční společnost CBS.
 
 
Další informace nebo ukázky videa nekomprimovaného od YouTube najdete v příslušném vláknu na Redditu (viz zdrojový odkaz níže).
 


reklama
reklama