www.tvfreak.cz
>
>

Star Trek: Voyager se převleče do 4K. Díky AI a fanouškovi

Star Trek: Voyager se převleče do 4K. Díky AI a fanouškovi
, , aktualita
Po 25 letech se seriál Star Trek: Voyager dočká nové verze s vyšší kvalitou obrazu. Postará se o ni jeden z fanoušků, který k tomu využije software založený na strojovém učení. Podívejte se na první ukázku.
K oblíbeným
reklama
Seriál Star Trek: Vesmírná loď Voyager, který byl vysílán v letech 1995 až 2001, jako první ze série používal pro zobrazení vesmíru počítačově generované efekty místo modelů. Přesto byl natočen v nízkém rozlišení a formátu 4:3, který se nehodí pro dnešní širokoúhlé obrazovky. Změnit se to rozhodl jeden z fanoušků. Billy Reichard (na Redditu vystupuje pod přezdívkou theboomsterz) oznámil projekt, v rámci kterého chce remasterovat všechny díly série Voyager. Zatímco s poměrem stran těžko něco udělá, cílem je zvýšit alespoň rozlišení. Výsledkem sice nebude „pravé“ 4K, ale přesto video získá ostřejší obraz a bohatší detaily.
 
 
Nutno dodat, že Billy Reichard není žádný profesionál z filmového průmyslu a doma používá běžný počítač střední třídy. K automatizovanému zpracování videa používá software Topaz Video Enhance AI, který je založen na strojovém učení. Úprava jedné epizody (jako zdroj jsou používána originální DVD) údajně zabere dlouhé hodiny, takže se prozatím podařilo remasterovat pouze několik z nich. Pro dosažení nejlepšího výsledku jsou navíc některé z nich zpracovány i vícekrát. Dalším problémem je cena softwaru, neboť fanouškovi brzy skončí 30denní zkušební verze, a proto nyní šetří na nákup licence.
 
 
Protože seriál nepoužívá pevnou snímkovací frekvenci, fanoušek musí řešit také problémy se synchronizací zvuku. K finální úpravě tedy ještě využívá program Adobe Premiere Pro. Na ukázku, jak vypadá Star Trek: Voyager remasterovaný s využitím umělé inteligence, se můžete podívat v několikaminutové ukázce nahrané na YouTube. Celá epizoda má velikost 10 GB, neboť video používá méně efektivní kódování H.264 (kvůli starší verzi softwaru od Adobe), takže její sdílení by bylo komplikované. A nesmíme zapomínat ani na další zádrhel, kterým mohou být autorská práva. Celý projekt v tuto chvíli probíhá bez svolení distribuční společnost CBS.
 
 
Další informace nebo ukázky videa nekomprimovaného od YouTube najdete v příslušném vláknu na Redditu (viz zdrojový odkaz níže).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
LG uvádí 4K LCD TV pro rok 2020. S novým webOS i funkcemi od Applu LG uvádí 4K LCD TV pro rok 2020. S novým webOS i funkcemi od Applu
LG oznámilo, že se na trh brzy dostanou nové LCD TV z řad Nano a UN. Jedná se převážně o modely střední třídy, které jsou vybaveny AirPlay 2 a novou verzí webOS. Prodej se se již pomalu rozjíždí na evropských trzích.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Topsion TP01: velmi levný TV box je nyní dostupný s Androidem 10 Topsion TP01: velmi levný TV box je nyní dostupný s Androidem 10
Do čínských e-shopů se nedávno dostalo další multimediální centrum za pár desítek dolarů, které používá nejnovější Android 10. Od předchozí verze zařízení se jinak neliší, o pohon se tedy opět stará procesor Rockchip RK3318.
26.5.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Netflix doporučil televizory pro rok 2020, upravil i podmínky certifikace Netflix doporučil televizory pro rok 2020, upravil i podmínky certifikace
Program Netflix Recommended TV označuje televize, které splňují požadavky stanovené Netflixem a jsou vhodné pro sledování obsahu z této platformy. Letos byla mezi podmínky přidána podpora interaktivních pořadů. Jaké televize tedy Netflix doporučuje?
26.5.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Od smartphonů k televizím. Realme Smart TV byla oficiálně představena Od smartphonů k televizím. Realme Smart TV byla oficiálně představena
První televizory od čínské značky Realme se snaží konkurenci zničit hlavně cenou. Bezrámečkový design, solidní ozvučení i Android TV nejsou v daném segmentu samozřejmostí, proto se muselo šetřit někde jinde. Dostupnost zatím byla potvrzena jen v Indii.
26.5.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Z CAM E2-M4: MFT kamera se 4K při 120 fps Z CAM E2-M4: MFT kamera se 4K při 120 fps
Na trh míří nová kamera Z CAM E2-M4, která je dosti pozoruhodná svými schopnostmi. Za překvapivě nízkou cenu totiž podporuje videosekvence s Cinema 4K rozlišením při velmi vysoké frekvenci 120 fps.
26.5.2020, aktualita, Milan Šurkala