www.tvfreak.cz
>
>

Star Trek: Voyager se převleče do 4K. Díky AI a fanouškovi

Star Trek: Voyager se převleče do 4K. Díky AI a fanouškovi
, , aktualita
Po 25 letech se seriál Star Trek: Voyager dočká nové verze s vyšší kvalitou obrazu. Postará se o ni jeden z fanoušků, který k tomu využije software založený na strojovém učení. Podívejte se na první ukázku.
K oblíbeným
reklama
Seriál Star Trek: Vesmírná loď Voyager, který byl vysílán v letech 1995 až 2001, jako první ze série používal pro zobrazení vesmíru počítačově generované efekty místo modelů. Přesto byl natočen v nízkém rozlišení a formátu 4:3, který se nehodí pro dnešní širokoúhlé obrazovky. Změnit se to rozhodl jeden z fanoušků. Billy Reichard (na Redditu vystupuje pod přezdívkou theboomsterz) oznámil projekt, v rámci kterého chce remasterovat všechny díly série Voyager. Zatímco s poměrem stran těžko něco udělá, cílem je zvýšit alespoň rozlišení. Výsledkem sice nebude „pravé“ 4K, ale přesto video získá ostřejší obraz a bohatší detaily.
 
 
Nutno dodat, že Billy Reichard není žádný profesionál z filmového průmyslu a doma používá běžný počítač střední třídy. K automatizovanému zpracování videa používá software Topaz Video Enhance AI, který je založen na strojovém učení. Úprava jedné epizody (jako zdroj jsou používána originální DVD) údajně zabere dlouhé hodiny, takže se prozatím podařilo remasterovat pouze několik z nich. Pro dosažení nejlepšího výsledku jsou navíc některé z nich zpracovány i vícekrát. Dalším problémem je cena softwaru, neboť fanouškovi brzy skončí 30denní zkušební verze, a proto nyní šetří na nákup licence.
 
 
Protože seriál nepoužívá pevnou snímkovací frekvenci, fanoušek musí řešit také problémy se synchronizací zvuku. K finální úpravě tedy ještě využívá program Adobe Premiere Pro. Na ukázku, jak vypadá Star Trek: Voyager remasterovaný s využitím umělé inteligence, se můžete podívat v několikaminutové ukázce nahrané na YouTube. Celá epizoda má velikost 10 GB, neboť video používá méně efektivní kódování H.264 (kvůli starší verzi softwaru od Adobe), takže její sdílení by bylo komplikované. A nesmíme zapomínat ani na další zádrhel, kterým mohou být autorská práva. Celý projekt v tuto chvíli probíhá bez svolení distribuční společnost CBS.
 
 
Další informace nebo ukázky videa nekomprimovaného od YouTube najdete v příslušném vláknu na Redditu (viz zdrojový odkaz níže).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nový Chromecast získal Google TV s podporou aplikací a dálkový ovladač Nový Chromecast získal Google TV s podporou aplikací a dálkový ovladač
Streamovací zařízení Chromecast dospělo a získalo plnohodnotný operační systém, který umožňuje instalaci aplikací. Google k němu navíc přidá dálkový ovladač s mikrofonem. Cena se přitom udržela na velmi příjemné částce.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Je tady nová Google TV, ale Android TV nenahradí Je tady nová Google TV, ale Android TV nenahradí
Google představil nové uživatelské rozhraní Google TV, které poběží na platformě Android TV. Aktualizace by měla dorazit i na některá stávající zařízení s Android TV. Zdá se vám to matoucí? 
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Česká televize končí v DVB-T. Poslední vysílače vypnula na Zlínsku Česká televize končí v DVB-T. Poslední vysílače vypnula na Zlínsku
Středa 30. června se nesmazatelným písmem zapíše do historie České televize. V posledních regionech totiž přestala vysílat prostřednictvím DVB-T a dokončila tak přechod na DVB-T2. Změna se týkala dvou vysílačů a pěti dokrývačů.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Skylink přináší službu Anténa+. Za 125 Kč měsíčně rozšíří nabídku v DVB-T2 Skylink přináší službu Anténa+. Za 125 Kč měsíčně rozšíří nabídku v DVB-T2
Čeští diváci mají poprvé možnost vyzkoušet placené vysílání DVB-T2. Skylink totiž přichází s novou službou, která zahrnuje deset programů včetně sportovních a erotických. Zatím Anténa+ funguje v Praze a okolí.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
První pohled na Oppo TV. Měly by používat QLED panel První pohled na Oppo TV. Měly by používat QLED panel
Připravované televizory Oppo začínají získávat konkrétnější obrysy. Na internetu se objevily údajné obrázky nových modelů, které by měly přijít ve dvou úhlopříčkách. Na internet se také dostaly první specifikace.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik