Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Standard DVB přidává kodek VVC (H.266)

2.3.2022, Milan Šurkala, aktualita
Není to tak dávno, co jsme měnili set-top-boxy za novější kvůli podpoře HEVC/H.265. I tento kodek má už ale své nástupce i alternativy a standard DVB s tím chce počítat. Další verze bude obsahovat VVC/H.266.
Rozlišení přenášeného videa stoupá, stejně tak jeho frekvence a další vlastnosti. Starší kodeky něco takového nejsou schopny dosáhnout při rozumných datových tocích, a tak se logicky vyvíjí nové úspornější kodeky s podporou nových funkcí. Nedávno se tak kvůli HEVC/H.265 přecházelo na nové set-top-boxy a standard DVB už do svých nových variant zabudovává podporu nového VVC (Versatile Video Coding)/H.266.
 
DVB-AVC VVC
 
Ten byl představen v roce 2020 a proti HEVC má přinést 50% datový tok při stejné kvalitě. Umožnit má také snazší využití moderních záležitostí, jako je 4K video s HDR, video ve vysokých snímkovacích frekvencích (HFR - High Frame Rate) nebo přenos videa v 8K rozlišení. Zatímco byla schválena specifikace DVB-AVC, skupina se také zaměřuje na kodek AVS3 a do budoucna také na AV1.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama