Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Špičkové soundbary Samsung HW-Q900A a HW-Q950A míří na trh. Jaká bude cena?

29.5.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Příští měsíc by měl začít prodej dvou nových soundbarů od Samsungu, které můžeme označit za vlajkové lodě pro rok 2021. Chlubí se zvukovými kanály 7.1.2 nebo dokonce 11.1.4 a prostorovými formát jako Dolby Atmos.
V lednu Samsung představil své soundbary pro rok 2021. Brzy na trh zamíří letošní vlajkové lodě, kterými jsou modely HW-Q900A a HW-Q950A. Díky tomu máme konečně k dispozici informace o ceně a dostupnosti. Začněme ovšem výbavou, která rozhodně stojí za pozornost. Oba soundbary podporují formáty prostorového zvuku Dolby Atmos a DTS:X. Zatímco model HW-Q900A využívá 16 integrovaných reproduktorů v systému 7.1.2, model HW-Q950A nabízí celkem 22 integrovaných reproduktorů v systému 11.1.4. To je zatím nejvíce kanálů, co se objevilo v soundbaru jakékoliv značky.
 
 
Pro dosažení prostorového efektu nechybí v soundbarech ani měniče směřující zvuk nahoru, kde se potom odráží od stropu. O basovou složku se potom stará externí subwoofer, který je připojen bezdrátově. Stejně tak sada zadních reproduktorů, která je dodávána s modelem HW-Q950A. Pro další eliminaci kabelů lze využít připojení Wi-Fi také k propojení soundbaru s televizí. V případě televizorů Samsung se navíc nabízí funkce Q-Symphony, která kombinuje zvuk ze soundbaru i televize dohromady a vytvoří z nich jeden audio systém. Za běžných okolností se totiž po připojení soundbaru odmlčí integrované reproduktory v televizi.
 
 
Q-Symphony není jediná inovativní funkce, kterou přináší zvukové lišty HW-Q900A a HW-Q950A. Zákazníci mají k dispozici technologii SpaceFit Sound+, která pomocí mikrofonu v subwooferu (je součástí dodávky) a 38sekundového testovacího tónu analyzuje podmínky v místnosti a vytváří prostorově odpovídající zvukový zážitek. Tvar místnosti, obložení stěn nebo rozmístění nábytku totiž může ovlivnit výsledný zážitek. Soundbary jsou vybaveny také funkcí Adaptive Sound pro přizpůsobení nastavení zvuku přehrávanému obsahu, speciálním herním režimem Game Mode Pro usnadňujícím lokalizaci objektů v prostoru, integrovaným hlasovým asistentem Alexa nebo podporou Apple AirPlay 2.
 
Samsung HW-Q900A lze předobjednat za 23 990 Kč, Samsung HW-Q950A by potom měl stát 34 990 Kč. V Německu se nové soundbary začnou prodávat v červnu, dostupnost na českém trhu zatím nebyla upřesněna.