Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sony uvedlo ceny letošních OLED TV z řady A8

11.5.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Máte vyhlídnutou nový televizor od Sony a čekáte, kolik bude stát? Pokud se jedná o OLED TV ze série A8, máme pro vás odpověď. Sony totiž zveřejnilo evropské ceny obou modelů s úhlopříčkami 55 i 65 palců.
Sony pokračuje v postupném rozkrývání cen svých televizorů pro rok 2020. Po několika řadách LCD TV se dostalo konečně také na OLED TV od japonského výrobce. Konkrétně byly zveřejněny informace o sérii Sony A8, která zahrnuje dvě úhlopříčky – 55" (139 cm) a 65" (164 cm). České zastoupení zatím o cenách a dostupnosti mlčí, ale informace máme alespoň ze sousedního Německa, kde se televizory začnou prodávat již v pondělí 18. května. Menší model KD-55A8 vyjde na 2 099 eur, v přepočtu 58 tisíc korun. Na větší model KD-65A8 by si potom zájemci měli našetřit 3 099 eur, tedy asi 85 tisíc korun. Tyto ceny přibližně odpovídají stejným úhlopříčkám, za které se začala prodávat loňská řada Sony AG8, i když postupem času došlo ke zlevnění o více než třetinu. Menší z variant lze tak nyní sehnat za méně než 40 tisíc korun.
 

Designový koncept One Slate se vyznačuje velmi tenkými rámečky
 
Obě novinky ze série A8 používají rozlišení 4K a nový procesor X1 Ultimate (stejný najdeme i v letošních 8K TV), který zajišťuje upscaling na vyšší rozlišení i další vylepšení obrazu. Podporovány jsou formáty HDR10, HLG, a Dolby Vision, chybí tedy HDR10+. Jas je zásluhou světelného senzoru optimalizován i na základě okolního prostředí – jas tedy například sníží v noci, kdy je v místnosti jen slabé osvětlení. Stejně jako u loňských modelů nalezneme v nabídce režim kalibrovaný pro Netflix a režim IMAX Enhanced. Již tradičně se výrobce u svých OLED TV zaměřil na zvuk. I tentokrát je zajišťován technologií Acoustic Surface Audio, která promění v reproduktor celou obrazovku. Jiná technologie potom detekuje objekty v místnosti a v závislosti na tom optimalizuje zvuk a v neposlední řadě nechybí ani Dolby Atmos.
 
Sony své televizory vybavilo Androidem TV ve verzi 9.0 se všemi obvyklými funkcemi včetně zabudovaného Chromecastu. Vzhledem k ceně televizoru by mohla některé zákazníky odradit absence HDMI 2.1. Z novějšího standardu japonský výrobce nasadil pouze technologii eARC, ale přenos 4K videa při 120 Hz i další funkce pro uživatele herních konzolí jako VRR a ALLM.
 
Zdroj: 4kfilme.de