Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sonos Arc: prémiový soundbar poprvé s Dolby Atmos

7.5.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Americký výrobce Sonos přichází s novým high-endovým soundbarem Arc, který jako první model této značky podporuje Dolby Atmos a HDMI eARC. Tento elegán nabídne také kvalitní zvuk a Airplay 2.
Sonos Playbar z roku 2013 a o čtyři roky mladší Playbase získávají zaslouženého nástupce. Je jím soundbar nové generace, který myslí na všechny moderní funkce. Do portfolia amerického výrobce přináší hned několik inovací. Jako první podporuje prostorový zvuk Dolby Atmos a také standard eARC přes HDMI 2.1. Sonos přitom myslel také na majitele zařízení od Applu, proto přidal podporu bezdrátového streamování zvuku přes rozhraní Airplay 2.
 
 
Uvnitř minimalisticky navrženého těla v bílém nebo černém matném provedení se nachází jedenáct měničů, z čehož dva míří do stran a dva nahoru – právě pro dosažení prostorového efektu. Dolby Atmos bude v budoucnu získávat na důležitosti, neboť nabídka kompatibilního obsahu stále roste. Mezi partnery patří přes 25 streamovacích platforem včetně Netflixu, Amazon Prime Video nebo Apple TV+.
 
 
Kromě dotykových tlačítek na těle soundbaru lze k ovládání použít mobilní aplikaci, dálkový ovladač od televizoru (díky infračervenému přijímači) nebo hlasové povely přes Google Assistant, případně Amazon Alexa. Sonos také počítá s tím, že soundbar budou chtít uživatelé používat v kombinaci s jinými reproduktory této značky. Spárování je možné přes vlastní bezdrátový systém. Prostřednictvím aplikace lze aktivovat i některé další funkce jako noční režim nebo zvýraznění dialogů.
 
Sonos Arc se vyznačuje rozměry 87 x 1141,7 x 115,7 mm a hmotností 6,25 kg. K dispozici je možnost připevnění na zeď, ale pouze se samostatně dodávaným držákem, který vyjde na 80 eur (2 200 Kč). Samotný soundbar potom vyjde na 900 eur, v přepočtu bezmála 25 000 Kč.
 
 
Kromě zbrusu nového soundbaru se výrobce rozhodl také vylepšit některé své stávající modely. Bezdrátový subwoofer Sonos Sub se dočkal třetí generace, zatímco hudební reproduktor Sonos Play:5 prošel aktualizací a přejmenováním na Sonos Five. V obou případech došlo hlavně k interním úpravám, především použití některých nových komponentů pro vyšší výkon nebo lepší připojení. V červnu také Sonos vydá novou mobilní aplikaci, se kterou budou kompatibilní všechny nové, ale i některé stávající produkty.