Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Snižte kvalitu streamovaného videa kvůli spotřebě energie, žádá německá ministryně

11.3.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Německá ministryně životního prostředí přišla s otázkou, zda internetové video přehrávané na smartphonech musí být ve vysoké kvalitě, nebo by nám stačilo nižší rozlišení. Tento krok by měl pozitivní dopad na spotřebu energie a ochranu klimatu.
Ačkoliv se většinou shodneme, že ochrana klimatu je velmi důležitá, návrhy některých evropských politiků působí spíše úsměvně. Do této škatulky můžeme zařadit i nedávný výrok německé ministryně životního prostředí. Svenja Schulze zvolená za sociálnědemokratickou stranu (SPD) položila otázku, zda musí mít filmy na mobilních telefonech opravdu tak vysoké rozlišení. Podle jejího názoru by bylo možné kvalitu videí snížit, aniž by to lidské oko poznalo. Tím by došlo ke snížení spotřeby elektrické energie a dokonalejší ochraně životního prostředí.
 
 
Není pochyb o tom, že by k nějakému snížení spotřeby došlo, ale je těžké určit, kolik by to bylo. Je totiž velmi obtížné vypočítat spotřebu streamovaného videa. Aby totiž výsledek byl kompletní, museli bychom započítat spotřebu serverů, přenos videa k uživateli i samotného zařízení pro konzumaci obsahu, v tomto případě smartphonu. Internet měl vloni v Německu spotřebovat 55 terawatthodin energie, přičemž 80 % přenášeného obsahu tvoří video. Z celosvětového hlediska se informační technologie a internet podílejí na spotřebě energie asi ze 7 %.
 
Jak uvádí portál 4Kfilme, německá ministryně vůbec nebere v úvahu snahu společností omezit přenášená data pomocí modernějších kodeků, jako již nasazovaný AV1 nebo připravovaný VVC. Tento krok umožní snížit potřebnou šířku pásma o desítky procent, aniž by utrpěla kvalita videa. Podíl streamovaného videa ovšem stále roste. Samotný Netflix je údajně zodpovědný za 15 % celosvětového internetového provozu, dalších 13 % zabírá různé video streamované přes HTTP a více než 11 % YouTube.
 
Nesmíme také zapomínat, že určitá část energie spotřebovaná pro streamování videa pochází z obnovitelných zdrojů. Netflix tvrdí, že používá výhradně obnovitelnou energie. Nutno ovšem dodat, že většina elektrické energie, kterou spotřebuje ke své činnosti, pochází z externích míst, především serverů AWS Cloud (Amazon Web Services) nebo Google Cloud. Zrovna Google ovšem investoval velké prostředky k tomu, aby jeho energie byla zelená. 100 % elektřiny proto získává pomocí větrných elektráren. O přechod výhradně na obnovitelné zdroje se snaží také Amazon, i když v roce 2018 byla společnost přibližně v polovině svého cíle.