www.tvfreak.cz
>
>
>
>

Snižte kvalitu streamovaného videa kvůli spotřebě energie, žádá německá ministryně

Snižte kvalitu streamovaného videa kvůli spotřebě energie, žádá německá ministryně
, , aktualita
Německá ministryně životního prostředí přišla s otázkou, zda internetové video přehrávané na smartphonech musí být ve vysoké kvalitě, nebo by nám stačilo nižší rozlišení. Tento krok by měl pozitivní dopad na spotřebu energie a ochranu klimatu.
K oblíbeným
reklama
Ačkoliv se většinou shodneme, že ochrana klimatu je velmi důležitá, návrhy některých evropských politiků působí spíše úsměvně. Do této škatulky můžeme zařadit i nedávný výrok německé ministryně životního prostředí. Svenja Schulze zvolená za sociálnědemokratickou stranu (SPD) položila otázku, zda musí mít filmy na mobilních telefonech opravdu tak vysoké rozlišení. Podle jejího názoru by bylo možné kvalitu videí snížit, aniž by to lidské oko poznalo. Tím by došlo ke snížení spotřeby elektrické energie a dokonalejší ochraně životního prostředí.
 
 
Není pochyb o tom, že by k nějakému snížení spotřeby došlo, ale je těžké určit, kolik by to bylo. Je totiž velmi obtížné vypočítat spotřebu streamovaného videa. Aby totiž výsledek byl kompletní, museli bychom započítat spotřebu serverů, přenos videa k uživateli i samotného zařízení pro konzumaci obsahu, v tomto případě smartphonu. Internet měl vloni v Německu spotřebovat 55 terawatthodin energie, přičemž 80 % přenášeného obsahu tvoří video. Z celosvětového hlediska se informační technologie a internet podílejí na spotřebě energie asi ze 7 %.
 
Jak uvádí portál 4Kfilme, německá ministryně vůbec nebere v úvahu snahu společností omezit přenášená data pomocí modernějších kodeků, jako již nasazovaný AV1 nebo připravovaný VVC. Tento krok umožní snížit potřebnou šířku pásma o desítky procent, aniž by utrpěla kvalita videa. Podíl streamovaného videa ovšem stále roste. Samotný Netflix je údajně zodpovědný za 15 % celosvětového internetového provozu, dalších 13 % zabírá různé video streamované přes HTTP a více než 11 % YouTube.
 
Nesmíme také zapomínat, že určitá část energie spotřebovaná pro streamování videa pochází z obnovitelných zdrojů. Netflix tvrdí, že používá výhradně obnovitelnou energie. Nutno ovšem dodat, že většina elektrické energie, kterou spotřebuje ke své činnosti, pochází z externích míst, především serverů AWS Cloud (Amazon Web Services) nebo Google Cloud. Zrovna Google ovšem investoval velké prostředky k tomu, aby jeho energie byla zelená. 100 % elektřiny proto získává pomocí větrných elektráren. O přechod výhradně na obnovitelné zdroje se snaží také Amazon, i když v roce 2018 byla společnost přibližně v polovině svého cíle.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tip: Vyrazte na virtuální projekci filmu a podpořte své oblíbené kino Tip: Vyrazte na virtuální projekci filmu a podpořte své oblíbené kino
Koronavirová krize může být likvidační pro některá menší kina. Proto vznikly dva projekty, které umožňují fanouškům zakoupit si vstupenky na virtuální projekci. Kvůli filmu samozřejmě nemusí nikam chodit, stačí si otevřít webový prohlížeč.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Trh s televizory čeká špatný rok, dojde k poklesu o 10 % Trh s televizory čeká špatný rok, dojde k poklesu o 10 %
Opatření zavedená v reakci na onemocnění COVID-19 včetně zrušených sportovních událostí způsobí pokles na celosvětovém trhu s televizory, jaký analytici nepamatují. Data z Británie ovšem ukazují, že vlivem pandemie může dojít i ke krátkodobému vzrůstu prodeje.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
O2 TV: Sledovanost zpravodajských kanálů se zvýšila až o 346 % O2 TV: Sledovanost zpravodajských kanálů se zvýšila až o 346 %
O2 TV hlásí o pětinu vyšší sledovanost v důsledku omezení kvůli pandemii koronaviru. Kuki zaznamenává vysoký nárůst u cestovatelského či erotického kanálu. Oba poskytovatelé se ovšem shodují, že k nejvyššímu nárůstu došlo u zpravodajských porgramů.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Digi TV se dnes změnila na Telly. Co je nového? Digi TV se dnes změnila na Telly. Co je nového?
Digi TV od dnešního dne přestala existovat, služba i celá společnost totiž vystupuje pod novým názvem Telly. Změnilo se nejen logo, ale také nabídka programových balíčků. V případě internetové verze byl kvůli úspoře dat nasazen modernější kodek H.265.
1.4.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Samsung letos ukončí výrobu LCD panelů, co to bude znamenat pro televize? Samsung letos ukončí výrobu LCD panelů, co to bude znamenat pro televize?
Samsung oznámil, že do konce roku 2020 ukončí produkci LCD panelů ve všech svých továrnách. Místo toho se chce zaměřit na QD-OLED a další technologie blízké budoucnosti. Přesto LCD TV s logem Samsungu zůstanou ještě nějaký čas na trhu.
1.4.2020, aktualita, Jáchym Šlik