www.tvfreak.cz
>
>
>
>
>

Slepý test: Rozdíl mezi 4K a 8K většina diváků nepoznala

Slepý test: Rozdíl mezi 4K a 8K většina diváků nepoznala
, , aktualita
Vyplatí se kupovat dražší 8K televizor? Slepý test uspořádaný studiem Warner Bros potvrdil, že většina diváků nerozpozná vyšší kvalitu obrazu, a to dokonce ani za ideálních podmínek. V testu byla použita 88" OLED TV od LG.
K oblíbeným
reklama
Zatímco 4K rozlišení se mezi televizory poměrně rychle stalo novým standardem, výrobci už na trh přinášejí jedny z prvních 8K TV. O jejich smyslu se ovšem vedou diskuze mezi odborníky i laiky. V každém případě zatím neexistuje žádný jasný důkaz, který by potvrzoval výhodu vyššího rozlišení. A nic na tom nezměnil ani slepý test, který uspořádalo studio Warner Bros a spolu s ním Pixar, Amazon Prime Video, LG a American Society of Cinematographers (ASC).
 
 
Přehled klipů používaných ve slepém testu
 
V testu bylo použito celkem sedm přibližně desetisekundovýcn klipů v HDR10, které zahrnují např. útržky akčních či rodinných animovaných filmů nebo záběry přírody. Každý klip byl převeden z nativního 8K do 4K rozlišení a potom zpět, aby se televizoru všechny jevily jako 8K, i když jejich skutečné rozlišení mohlo být nižší. K zobrazení byl použit 88" OLED televizor LG 88Z9. Během tří dnů se testu zúčastnilo na 139 lidí, kteří byli usazeni ve dvou řadách. Dva účastníci seděli asi 1,5 metru od obrazovky, tři potom přibližně 2,7 metru. Ještě před zahájením testu bylo každému ze zúčastněných provedeno hodnocení ostrosti zraku, aby byly následné výsledky relevantnější. Během samotného testu byly klipy přehrány ve třech sekvencích a úkolem účastníka bylo zaznamenat na stupnici se sedmi políčky, zda byla lepší ukázka A nebo B.
 
 
Vlevo průměr výsledků všech účastníků, vpravo jen účastníků s průměrným či nadprůměrným zrakem (Klikněte na graf pro zobrazení v plné velikosti)
 
Pokud se podíváme na celkové výsledky, o něco lépe dopadly klipy v 8K rozlišení, které byly v průměru hodnoceny jako o něco lepší, i když hodnota zůstala velmi blízko středu. V řadě konkrétních případů ohodnotili účastníci jako lepší klipy ve 4K, což bylo nejspíš způsobeno pouze absencí viditelného rozdílu – proto divák při hodnocení „hádal“. Obecný závěr testu asi tolik nepřekvapí. Schopnost rozlišit rozdíl totiž závisí na vzdálenosti od obrazovky, ostrosti zraku a také sledovaném obsahu. Vůbec nejlépe vyniklo vyšší rozlišení v případě záběrů z přírody. I za ideálních podmínek byly ovšem rozdíly ve vnímaných detailech 4K a 8K poměrně nízké. Otázkou zůstává, zda by byly výsledky jiné, pokud by byla použita LCD TV místo OLED TV. Patrně by ovšem test dopadl podobně.
 
 
Výsledky po sloučení všech stupňů „lepší“. Tyto grafy tedy nerozlišují, zda divák považoval klip za „o něco lepší“, „lepší“ nebo „mnohem lepší“ (Klikněte na graf pro zobrazení v plné velikosti)
 
Investice do mnohem dražšího televizoru s 8K rozlišením se tedy v tuto chvíli nevyplatí, neboť rozdíl v kvalitě obrazu možná ani nepoznáte, v lepším případě bude jen velmi malý ve srovnání se 4K TV. Nutno ovšem připomenout, že šlo o slepý test, takže účastníci předem nevěděli, v jakém rozlišení sledují daný obsah. Pokud by byli předem informování, zda je konkrétní klip v 8K nebo 4K, jistě by velká část z diváků hodnotila jinak – nejspíš ve prospěch vyššího rozlišení.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tip: Vyrazte na virtuální projekci filmu a podpořte své oblíbené kino Tip: Vyrazte na virtuální projekci filmu a podpořte své oblíbené kino
Koronavirová krize může být likvidační pro některá menší kina. Proto vznikly dva projekty, které umožňují fanouškům zakoupit si vstupenky na virtuální projekci. Kvůli filmu samozřejmě nemusí nikam chodit, stačí si otevřít webový prohlížeč.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Trh s televizory čeká špatný rok, dojde k poklesu o 10 % Trh s televizory čeká špatný rok, dojde k poklesu o 10 %
Opatření zavedená v reakci na onemocnění COVID-19 včetně zrušených sportovních událostí způsobí pokles na celosvětovém trhu s televizory, jaký analytici nepamatují. Data z Británie ovšem ukazují, že vlivem pandemie může dojít i ke krátkodobému vzrůstu prodeje.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
O2 TV: Sledovanost zpravodajských kanálů se zvýšila až o 346 % O2 TV: Sledovanost zpravodajských kanálů se zvýšila až o 346 %
O2 TV hlásí o pětinu vyšší sledovanost v důsledku omezení kvůli pandemii koronaviru. Kuki zaznamenává vysoký nárůst u cestovatelského či erotického kanálu. Oba poskytovatelé se ovšem shodují, že k nejvyššímu nárůstu došlo u zpravodajských porgramů.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Digi TV se dnes změnila na Telly. Co je nového? Digi TV se dnes změnila na Telly. Co je nového?
Digi TV od dnešního dne přestala existovat, služba i celá společnost totiž vystupuje pod novým názvem Telly. Změnilo se nejen logo, ale také nabídka programových balíčků. V případě internetové verze byl kvůli úspoře dat nasazen modernější kodek H.265.
1.4.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Samsung letos ukončí výrobu LCD panelů, co to bude znamenat pro televize? Samsung letos ukončí výrobu LCD panelů, co to bude znamenat pro televize?
Samsung oznámil, že do konce roku 2020 ukončí produkci LCD panelů ve všech svých továrnách. Místo toho se chce zaměřit na QD-OLED a další technologie blízké budoucnosti. Přesto LCD TV s logem Samsungu zůstanou ještě nějaký čas na trhu.
1.4.2020, aktualita, Jáchym Šlik