www.tvfreak.cz
>
>
>
>

Samsung znevýhodňuje své 4K TV, aby podpořil prodej 8K TV

Samsung znevýhodňuje své 4K TV, aby podpořil prodej 8K TV
, , aktualita
Samsung chce přinutit zákazníky, aby za jeho televizory utráceli více peněz. Snaží se toho ovšem dosáhnout kontroverzní strategií. Zhoršil parametry svých 4K QLED TV a nechal tak více vyniknout dražší 8K QLED TV.
K oblíbeným
reklama
Pokud porovnáte letošní portfolio QLED TV od Samsungu s loňským, najdete i parametry, u kterých došlo ke zhoršení. Řeč je o počtu stmívatelných zón, které se výrazně podílejí na kvalitě obrazu u LCD TV (a tedy také QLED TV). Čím více takových zón obrazovka využívá, tím může nabídnout lepší kontrast, maximální jas a další vlastnosti. Ocení to především fanoušci obsahu v HDR, u kterého bývá rozdíl nejviditelnější. Jinak řečeno, podsvícení se stmívatelnými zónami umožňuje LCD TV alespoň částečně smazat ztrátu na OLED TV. O to více překvapí, že se jihokorejský výrobce rozhodl dobrovolně snížit kvalitu obrazu. Letošní model Samsung Q90T využívá 100 stmívatelných zón, zatímco jeho loňský předchůdce jich využíval pětinásobek.
 
 
Tímto krokem Samsung může ušetřit výrobní náklady a zvýšit svou marži, případně snížit cenu televizoru na trhu. Ve výsledku by na tom ovšem mohl vydělat, neboť tím může část zákazníků přimět k nákupu vyšších modelů. V tomto případě se Samsung snaží zvětšit rozdíl mezi modely se 4K a 8K rozlišením. Místo toho, aby výrazně zdokonalil dražší modely, se naopak rozhodl ubrat těm levnějším. Zatímco rozdíl v technologii LCD panelu mezi loňskými vlajkovými loděmi v jednotlivých segmentech (Q90R se 4K versus Q900R/Q950R s 8K) nebyl nikterak výrazný, letos by měly 8K QLED TV nabídnout znatelně lepší obrazovou kvalitu než 4K QLED TV. Tato strategie navíc příliš nekoresponduje s představou, že pokročilé technologie časem zlevňují a dostávají se i do dostupnějších řad.
 
Samsungu se v posledních letech tolik nedaří v segmentu high-endových televizí, kde se svými QLED TV ztrácí na OLED TV, které postupně zlevňují. Pro jihokorejského výrobce je ovšem příznivý trend rostoucích úhlopříček a rozlišení, neboť výrobní náklady na velký 8K televizor jsou v případě technologie LCD výrazně nižší ve srovnání s OLED. V budoucnu můžeme očekávat rostoucí trend, že stále více nejmodernějších technologií zamíří do modelů 8K TV, zatímco počet prémiových 4K TV se nejspíš bude ztenčovat.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Skylink odemkl rekordních 32 programů pro všechny zákazníky Skylink odemkl rekordních 32 programů pro všechny zákazníky
Skylink pokračuje v rozšiřování nabídky volných programů, které jsou dostupné pro všechny zákazníky bez ohledu na předplacený balíček. Zahrnuje skoro čtyři desítky kanálů vysílající filmy, dokumenty, hudbu či dětské pořady.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Huawei láká na další televizor, opět nabídne vysouvací kameru Huawei láká na další televizor, opět nabídne vysouvací kameru
Huawei příští týden představí na čínském trhu svůj druhý televizor. Nasvědčuje tomu vydaný teaser, který ukazuje vysouvací kameru. Nový model pravděpodobně nabídne ještě lepší parametry než současný.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Netflix v dubnu 2020: nové seriály a filmy pro zpříjemnění pobytu doma Netflix v dubnu 2020: nové seriály a filmy pro zpříjemnění pobytu doma
Nucený pobyt doma během pandemie COVID-19 si můžete zkrátit novými originály z produkce Netflixu, které budou mít premiéru během dubna. Přinášíme vám jejich kompletní seznam, abyste věděli, na co se připravit.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Star Trek: Voyager se převleče do 4K. Díky AI a fanouškovi Star Trek: Voyager se převleče do 4K. Díky AI a fanouškovi
Po 25 letech se seriál Star Trek: Voyager dočká nové verze s vyšší kvalitou obrazu. Postará se o ni jeden z fanoušků, který k tomu využije software založený na strojovém učení. Podívejte se na první ukázku.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik5 komentářů
Známe české ceny nejlevnějších Panasonic TV pro rok 2020 Známe české ceny nejlevnějších Panasonic TV pro rok 2020
Na český trh se pomalu chystají letošní televizory od Panasonicu. Jako první se v nabídce jednoho tuzemského prodejce objevily modely z cenově dostupné řady HX800E, a to rovnou ve třech úhlopříčkách. Kdy se na trh dostanou i další novinky?
29.3.2020, aktualita, Jáchym Šlik