Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Simpsonovi mají na Disney+ velký problém, formát 16:9

13.11.2019, Milan Šurkala, aktualita
Start streamovací služby Disney+ nebyl zrovna hladký. Zaznamenala problémy s připojením a nyní je potíž se seriálem Simpsonovi. Ti totiž kvůli převedení do formátu 16:9 přichází o spoustu vizuálních vtipů.
Včera byla spuštěna nová streamovací služba Disney+, nicméně Disney si asi představovalo o něco hladší start. Službu sužují problémy s konektivitou, neboť zájem je větší, než jsou schopny stíhat servery společnosti. Ukázal se ale i jiný problém. Konkrétně jde o seriál Simpsonovi, který je ve všech svých sériích přeformátován do poměru stran 16:9. Ořezání vršku i spodku obrazu starších sérií ale nese obrovské problémy ve vizuální stránce včetně významu vtipů, které v mnoha případech hodně utrpěly.
 
 
Mnohdy tak není vidět, o čem se mluví, resp. není vidět důležité detaily pro význam vtipu. Zatímco poměr stran 16:9 je dnes standardem, Simpsonovi pocházejí z roku 1989 a prvních 20 sérií bylo vytvořeno v poměru stran 4:3, než se to změnilo ve 20. řadě v roce 2009. Problémem je, že zatímco poslední série na Disney+ ničím neutrpěly, celé dvě třetiny seriálu byly tímto do značné míry poškozeny. Tak jen doufejme, že v Disney budou mít dost rozumu na to, aby vrátili do hry původní poměr 4:3 a prvních 20 řad bylo opět vtipných v celém rozsahu.
 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.