Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sharp končí s výrobou LCD panelů pro televize

29.5.2024, Milan Šurkala, aktualita
Sharp končí s výrobou LCD panelů pro televize
Společnost Sharp oznamuje, že ukončuje výrobu LCD panelů pro televize. Letos z ní vyjede poslední LCD panel a spolu s tím bude také ukončena výroba takových panelů na území Japonska. Profitovat z toho může Čína.
Sharp je další společností, která končí s výrobou LCD panelů pro televize. Konkrétně jde o její továrnu v Sakai v Japonsku, která byla zprovozněna v roce 2009 a takřka po celou dobu byla ztrátová. Nyní jde o poslední továrnu na takové LCD panely v Japonsku a v provozu bude do září letošního roku. I Jižní Korea už před časem nastoupila na podobný trend, Samsung Display ukončil výrobu LCD panelů už v roce 2022, LG Display si drží už jen poslední továrnu na LCD. To ale současně neznamená, že by se už nikde nevyráběly panely LCD pro televize.
 
Dodávky těchto panelů totiž zajišťuje poslední dobou primárně Čína. Mezi společnosti, které je vyrábí, patří např. TCL CSOT nebo BOE, přičemž tyto firmy dodávají panely tradičním výrobcům televizí z Japonska a Jižní Koreje. Čína už loni dosáhla 77 % produkce panelů pro televize, v případě LCD bude mít díky odchodu Sharpu brzy drtivou většinu. Společnosti Samsung i LG se už před nějakou dobou přeorientovaly na panely OLED, otázkou ale je, co bude dělat Sharp. Ten vyvíjel panely OLED, Micro-LED, Nano-LED, nicméně není jasné, zda se bude chtít posledním krokem odklonit jen od LCD panelů nebo od všech panelů obecně. Poslední dobou se totiž snaží soustředit na oblasti spojené s AI.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.