Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung končí s výrobou panelů pro LCD TV, zaměří se na QD-OLED

5.6.2022, Milan Šurkala, aktualita
Samsung končí s výrobou panelů pro LCD TV, zaměří se na QD-OLED
Po 30 letech výroby LCD panelů pro televize tato éra u společnosti Samsung skončí. Dále už to nebude ta, která je bude vyrábět, ale naopak ta, která je bude nakupovat. I když je nutno říci, že vzhledem k dnešní situaci se toho zas tak moc nezmění.
Samsung byl více než 30 let výrobcem panelů pro LCD televize. To ale v červnu skončí a jejich výroba bude ukončena. Původně se tak mělo stát už koncem roku 2020, nicméně kvůli koronavirové pandemii a růstu cen LCD panelů byla výroba ponechána ještě dalšího 1,5 roku. Samsung Display říká, že proti čínským a tchajwanským společnostem nemají jeho panely už výraznější výhodu a nestačí jim cenově konkurovat.
 
Samsung LCD TV
 
Dostane se tak do obrácené pozice a z producenta panelů pro LCD TV se stane tím, kdo je bude naopak nakupovat. Samsung Electronics tak pro výrobu LCD TV (QLED nebo LED LCD) bude kupovat panely např. od společností AUO, CSoT (TCL) nebo BOE. Velká změna na trhu se ale nestane, a to ani v nabídce panelů, ani v tom, odkud budou proudit panely do televizí Samsungu. Jeho tržní podíl v LCD panelech se totiž od roku 2014 snížil z 22 % na letošní cca 2 %. Samsung se nyní chce soustředit na vývoj technologie QD-OLED.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.