Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sharp chce proti 4K postavit technologii Quattron

8.6.2013, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Sharp hodlá vylepšit kvalitu obrazu u standardního Full HD technologií Quattron, což by mělo přinést výsledky srovnatelné se 4K. Hlavní výhodou má být nižší cena ve srovnání se 4K, kterému se ale společnost také věnuje.
Nové 4K video, které přináší v každém směru dvojnásobné rozlišení vůči původnímu Full HD rozlišení, se začíná pomalu rozšiřovat, nicméně společnosti Sharp se dle jejího vyjádření do této technologie kvůli enormním datovým tokům nebo horší kompatibilitě až tak moc nechce. Nové 4K televize jsou také velmi drahé s cenami v desítkách tisíc dolarů. Proto chce proti 4K formátu bojovat jinou zbraní, a tou jsou Quattron Full HD (1080p) televize, vedle 4K televizí má i řadu 8 Series, které jsou postavené proti 4K s klasickým Full HD.

Princip je v podstatě jednoduchý, místo klasických RGB pixelů tu najdete RGBY pixely, tedy se čtyřmi barevnými složkami, kde tou čtvrtou navíc je žlutá. Obraz tak může být o něco jemnější (o čtvrtinu více obrazových bodů, ale ne pixelů!), což dovolí také jemnější míchání barev. Sharp chce také s jednotlivými body zacházet jako s pixely a lépe každý z nich samostatně řídit. Už na CES v letošním lednu prezentovala společnost Sharp 4K video versus resamplované 1080p video na technologii Quattron a kvalita byla dle společnosti Sharp (pochopitelně) srovnatelná.

Výhodou této technologie může být mnohem nižší cena i spotřeba. Zatímco 4K televize s úhlopříčkou 80 a více palců stojí desítky tisíc dolarů, 80" verze Quattron by dle Sharpu mohla stát jen něco přes 5-6 tisíc dolarů (vlajková loď Sharp LC-80LE857, o které jsme předběžně mluvili už v dubnu, oficiálně stojí 6500 dolarů).

Zdroj: www.mashable.com, www.techradar.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.