Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Schváleno: Onkyo získá nového vlastníka, budoucnost Pioneeru není jasná

4.6.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Japonský výrobce Onkyo není dlouhodobě v ideální finanční kondici. Nadějí na záchranu je akvizice společnostmi Voxx a Sharp, která byla tento týden schválena akcionáři. Transakce bude mít hodnotu přes 30 milionů dolarů.
Onkyo je jednou z legend na poli spotřební elektroniky, jako jsou AV receivery nebo reproduktory. V posledních letech sice japonský výrobce představil řadu zajímavých novinek, ale finanční výsledky zůstávají neuspokojivé. Ačkoliv se koncem loňského roku objevila zpráva o restrukturalizaci, jedinou šancí na záchranu značky by měl být nový vlastník. V roce 2019 se spekulovalo o převzetí skupinou Sound United, která sdružuje značky jako Denon, Marantz nebo Polk Audio. Z toho nakonec sešlo. Ačkoliv nebyl důvod oficiálně oznámen, podle drbů měly při domlouvání akvizice vypadnout ze skříně kostlivci, kteří přinutili Sound United z jednání odstoupit.
 
 
Před měsíce ovšem svitla další naděje pro záchranu značky Onkyo, neboť zájem projevila dvojice společností Voxx International Corporation (prostřednictvím své dceřiné firmy Premium Audio Company) a Sharp Corporation. Zatímco japonský Sharp není potřeba dlouze představovat, americký Voxx (dříve Audiovox) není zase tak známé jméno. Jedná se o firmu zaměřující se především audio produkty pro koncové spotřebitele i automobilový průmysl. Ve svém portfoliu drží několik známých značek jako Klipsch, Magnat nebo Heco. Voxx, respektive Premium Audio Company, a Sharp vytvářejí společný podnik, který následně odkoupí firmu Onkyo Home Entertainment Corporation.
 
Hodnota transakce byla vyčíslena na 30,8 milionu dolarů. Nový vlastník se navíc zavázal zaplatit některé stávající závazky a bude vyplácet provize z vybraných prodejů. Transakce je téměř před dokončením. Zbývá ještě schválení akcionáři firmy Onkyo na valné hromadě, která se koná 25. června. Nikdo ovšem nepochybuje, že by akvizice nebyla schválena. Nový vlastník získá duševní vlastnictví, značky, inženýrská a výrobní práva. Společnost Premium Audio Company bude zodpovědná za veškerý prodej, marketing a distribuci AV produktů Onkyo a Integra, zatímco Sharp dostane na starosti výrobu probíhající v Malajsii.
 
Značky Pioneer a Pioneer Elite, které rovněž patří do portfolia Onkyo, nejsou součástí oznámené akvizice. Jejich budoucnost tedy stále zůstává nejasná.