Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung představil QLED TV pro rok 2020: 8K i 4K

19.2.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Jaké nové LCD TV s technologií QLED si budete moci letos koupit? Samsung představil svou letošní nabídku. Vylepšení obrazu tolik není, naopak v počtu stmívatelných zón došlo dokonce u některých modelů ke zhoršení.
Samsung se stal dalším výrobcem, který představil své portfolio televizorů pro rok 2020. K bezrámečkovému modelu Q950TS, který výrobce odhalil již v lednu na veletrhu CES, přidal několik dalších novinek s 8K i 4K rozlišením.

 

Špička samozřejmě s 8K

 
Zákazníci, kteří požadují model s 8K rozlišením, mohou letos vybírat z řad Q950TS, Q900TS a Q800T. První jmenovaná bude dostupná v úhlopříčkách 65. 75 a 85 palců, zbylé dvě potom v několika variantách od 55 do 98 palců. Q950TS využívá zbrusu nový displej Infinity Screen, který zabírá 99 % čelní plochy. Po třech stranách rámečky chybí, zůstala pouze tenká brada ve spodní části. Tloušťka 15 mm potom vybízí k instalaci na stěnu. Veškerý hardware je od obrazovky oddělen v samostatné krabičce One Connect připojené jedním, téměř neviditelným kabelem. Použit byl o trochu výkonnější obrazový procesor a místo Dolby Vision výrobce vsází na svůj formát HDR10+. Novinkou je podpora kodeku AV1, který se formou aktualizace dostane i na loňské 8K TV.
 
 
Nabídka 4K TV zahrnuje řady Q95T, Q90T, Q80T, Q70T a Q60T, které budou dostupné v úhlopříčkách 43 až 85 palců. Také využívají technologii QLED. Vyšší modely Q95T, Q90T a Q80T jsou vybaveny LCD panely se stmívatelnými zónami (full array local dimming), ale jejich počet ve srovnání s loňskými modely Q95R, Q90R a Q80R snížil. Televizory Q70T a Q60T dokonce přešly na levnější podsvícení Edge LED, tj. na světelné diody umístěné na okrajích panelu. Uživatelé budou muset oželet také HDMI 2.1, i když některé jeho funkcionality budou tyto 4K TV podporovat i na konektoru HDMI 2.0. Konkrétně se jedná například o eARC, ALLM (Auto Low Latency Mode) nebo FreeSync. Vynecháním HDMI 2.1 ovšem Samsung může ztrácet na konkurenci, neboť trh brzy zaplaví nové přehrávače a herní konzole využívající všech výhod HDMI 2.1.
 
 
Všechny letošní QLED TV nabídnou technologii Quantum Dot AI vylepšující obsah bez ohledu na jeho zdroj nebo rozlišení, Adaptive Picture zase upraví vlastnosti obrazu v závislosti na osvětlení v místnosti. Zvukové technologie jako Objecting Tracking Sound+ nebo Q-Symphony využívají možností až všech šesti reproduktorů televizoru (některé směřují nahoru nebo dolu) pro vytvoření prostorového zvuku.
 
 

Dostupnost a cena

 
Samsung začne své nové QLED TV prodávat v následujících měsících, ale evropské ceny zatím nezveřejnil. Částky z amerického trhu ovšem naznačují, že i přes některé ústupky ve výbavě 4K TV nedojde ke snížení cen.
 


reklama
reklama