Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Známe důvod umírajících Blu-ray přehrávačů od Samsungu, opravu provádí zdarma

20.7.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Na internetu se objevilo vysvětlení, proč měla v uplynulých týdnech přestat fungovat velká část Blu-ray přehrávačů od Samsungu. Zdá se, že autorizovaný servis provádí pozáruční opravy této chyby zdarma, a to i v Česku a na Slovensku.
Mnoho majitelů Blu-ray přehrávačů a systémů domácího kina od Samsungu v uplynulých týdnech překvapily komplikace, kvůli kterým se zařízení většinou stalo nepoužitelným. Nejčastěji se objevil bootloop, tedy nekonečná smyčka při spouštění. Není sice jasné, kolika procent uživatelů se chyba dotkla, ale minimálně seznam potenciálně zasažených modelů je docela dlouhý. Samsung navíc dosud nevydal žádné oficiální prohlášení, ve kterém by problém vysvětlil a nabídl zákazníkům řešení. To ovšem nezaznamená, že by majitele dotčených přehrávačů nechal na holičkách. Většina regionálních zastoupení či autorizovaných servisů podala zákazníkům pomocnou ruku a nabídla bezplatnou pozáruční opravu zařízení.
 
Z informací, které se objevily na komunitním fóru Samsungu, se takto společnost zachovala i k zákazníkům na českém a slovenském trhu. Pokud tedy doma máte Blu-ray přehrávač nebo systém domácího kina, který v uplynulých týdnech přestal bez vašeho přičinění fungovat, neváhejte kontaktovat zákaznickou podporu. A co tedy vlastně stojí za náhlým „úmrtím“ desítek modelů? Nejprve se spekulovalo, že důvodem je vypršení SSL certifikátů, které v minulosti podobným způsobem odrovnalo i některé jiné produkty a služby. Mnohem méně pravděpodobnější se potom jevila varianta chybné aktualizace firmwaru, ale tomu by neodpovídal počet ani stáří zasažených modelů.
 
 
Portál The Register se rozhodl závadu analyzovat a přišel s vlastním vysvětlením. Během pravidelné kontroly protokolů měly přehrávače ze serverů Samsungu stáhnout vadný (nejspíš prázdný) konfigurační soubor XML. Po uložení ve flash paměti se jej zařízení pokusilo zpracovat, ale tím došlo k havárii a restartu. Po opětovném spuštění se proces opakoval znovu a znovu. Problém se poprvé objevil 18. června. Samsung sice na své servery 27. června nahrál správnou verzi souboru XML, ale tu si již postižené přehrávače nemohly stáhnout kvůli bootloopu. Proto se chyba vyhnula zařízením, která nikdy nebyla připojena k síti (např. kvůli využívání služeb jako Netflix) nebo v minulosti nevyužily aktualizaci firmwaru přes internet.
 
Samsung nevyužil možnost se k problému vyjádřit. Podle odborníků ovšem řešení problému „vyžaduje nízkoúrovňový přístup k sériovému debugovacímu portu přehrávače, pájecí dráty k základní desce, proprietární hardware a softwarové nástroje, jakož i hluboké znalosti architektury přehrávače.“ Jediným řešením pro naprostou většinu dotčených uživatelů tedy zůstává odeslat Blu-ray přehrávač do servisu.
 


reklama
reklama