Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung přináší dostupnější 8K QLED TV v nové řadě Q700T

1.9.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Televizory s rozlišením 8K zatím za lidové ceny nepořídíme, ale situace se pomalu lepší. Samsung oznámil novou řadu Q700T, která cenu výrazně stlačuje na úkor počtu stmívatelných zón podsvícení.
Veletrh IFA 2020 v Berlíně se sice letos neuskuteční v plném rozsahu, ale to neznamená, želetos na podzim přijdeme o nové modely televizorů. Za pozornost stojí hned první představená novinka – řada Q700T od Samsungu. Jihokorejský výrobce totiž tímto krokem učinil 8K TV znatelně cenově dostupnější než doposud. Dokonce vyjdou levněji než letošní nejlepší 4K TV, které Samsung nabízí v sérii Q95T. Nepřekvapí, že jsou nové televizory označeny jako „QLED“, neboť používají LCD panel vylepšený o vrstvu tzv. kvantových teček s cílem zlepšení barevného gamutu.
 
 
Řada Q700T bude dostupná v úhlopříčkách 55 a 65 palců, vždy v kombinaci s rozlišením 7680 x 4320 pixelů. Obraz se tedy skládá z přibližně 33 milionů bodů a v případě varianty s menší úhlopříčkou dosahuje jemnosti 160 DPI – to je patrně nejvyšší hodnota mezi televizory běžně dostupnými na trhu. Maximální jas zatím výrobce nepotvrdil, ale očekávan je kolem 1 000 nitů. Po designové stránce novinka nijak nepřekvapí, neboť používá obrazovku s velmi tenkými rámečky a moderně řešený stojan, který se objevil u ostatních letošních 8K QLED TV. Stejně jako v případě řady Q900T chybí v balení krabička One Connect, která by umožnila propojit obrazovku se základnou pomocí jediného kabelu.
 
Podle očekávání nechybí vychytávky, které se objevily i na dalších QLED TV pro rok 2020: Object Tracking Sound+ rozpozná pohybující se objekty ve scénách a vytvoří odpovídající efekt pohybu prostřednictvím reproduktorů, Filmmaker Mode vypne většinu vylepšení obrazu včetně vyhlazení pohybu aj. Jeden ze vstupů HDMI podporuje standard HDMI 2.1 včetně funkcí eARC, VRR a ALLM. K dispozici je také AMD FreeSync. Samsung samozřejmě použil svou inteligentní platformu Tizen, která umožňuje přistupovat k oblíbeným službám a aplikacím.
 
Televizory Samsung Q700T jsou již dostupné na britském trhu, kde 55" varianta vyjde na 2 000 liber (58 000 Kč) a 65" potom na 2 700 liber (79 000 Kč). Dostupnost v EU zatím nebyla upřesněna, ale podrobnosti bychom se mohli dozvědět na zmiňovaném veletrhu IFA 2020.