Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung SUHD TV: Ultra HD a Tizen

7.1.2015, Jan Vítek, aktualita
Samsung dnes u nás oficiálně představil nové televizory řady SUHD TV, čili jde o o chytré modely s rozlišením Ultra HD, které jsou vybaveny firemním operačním systémem Tizen. Podívejme se na jejich vlastnosti.
Tyto televizory jsou tedy určeny pro náročnější zákazníky, kteří dokáží využít jejich nabídku a především vysoké rozlišení Ultra HD. Samsung také již dříve ohlásil, že jeho nové řady Smart TV pro tento rok budou bez výjimky využívat jeho vlastní operační systém Tizen, čímž se chce vymanit z područí firmy Google a jejího Androidu. A vedle toho slibuje samozřejmě i vysokou kvalitu obrazu, přehluboký kontrast, vysoký jas a "velkolepou škálu barev" díky nanokrystalové technologii. Nezapomnělo se ani na upscaling obrazu z nižších rozlišení do Ultra HD, k čemuž poslouží nový SUHD engine, nebo také na analyzování obrazu za účelem zajištění vyššího kontrastu pomocí práce s podsvícením.

Vedle toho všeho také Samsung slibuje díky spolupráci s 20th Century Fox nabídku filmů v rozlišení Ultra HD, která nemá mít konkurenci. Vedle toho spolupracoval s Fox Innovation Lab také na remasterování vybraných scén z filmu Exodus, aby vynikly co nejlépe právě na jeho televizorech SUHD. Ve výsledku tak měly tyto scény celkově ožít.

Platforma Tizen má nabídnout velké množství nových funkcí a přístup k obsahu s dosud nejširším výběrem. Je tu nové uživatelské rozhraní Samsung Smart Hub, funkce Quick Connect pro automatické rozpoznání telefonů pomocí rozhraní Bluetooth Low Energy a snadné přehrávání videí uložených právě na telefonu či tabletu nebo naopak sledování televizního vysílání na mobilním zařízení.

Obsah můžeme tahat od poskytovatelů jako Amazon, Comcast, DIRECTV či M-GO, a to včetně materiálů v rozlišení Ultra HD s stávajícího UHD Video Packu od M-GO. Se Samsungem spolupracují také studia Technicolor a DreamWorks Animation. V případě služby TVOD jsou splněny standardy SCSA (Secure Content Storage Association) a v roce 2015 se v jejím rámci dočkáme obsahu pro televizory UHD a SUHD.

Dále tu jsou funkce a platformy Samsung Sports Live pro sledování sportovních přenosů a dalších informací (statistiky, apod.), Milk Video pro vyhledávání a sdílení videí, Briefing on TV s počasím, denním rozvrhem i buzením a vedle toho všeho má být Tizen kompatibilní s ostatními chytrými zařízeními, což ale dále neupřesňuje.

Konkrétně pak můžeme zmínit třeba televizor Samsung SUHD TV JS9500 jako nejlepší řada, vedle níž tu bude ještě JS9000 a JS8500, a to v devíti různých velikostech od 48" do 88". O cenách a dostupnosti se firma nezmiňuje.

Zdroj: TZ Samsung