www.tvfreak.cz
>
>
>
>
>

Sony možná blokuje HDMI 2.1 u televizí z let 2018 a 2019

Sony možná blokuje HDMI 2.1 u televizí z let 2018 a 2019
, , aktualita
Na internetu se objevily spekulace, že starší televizory Sony jsou po hardwarové stránce připraveny na HDMI 2.1, ale výrobce tuto možnost blokuje pomocí softwaru. Jednomu z uživatelů se dokonce podařilo toto omezení obejít, ale informace brzy zmizela.
K oblíbeným
reklama
Situace ohledně podpory HDMI 2.1 je pro zákazníky poměrně nepřehledná a samotní výrobci situaci příliš nezlepšují. Sony u svých televizorů pro rok 2020 nabídlo podporu HDMI 2.1 u série ZH8 s 8K rozlišením. Vynechalo ovšem funkce související s hraním jako automatický režim nízké odezvy (ALLM) nebo adaptivní obnovování obrazovky (VRR). To je dost překvapivý krok vzhledem k tomu, že právě Sony je největším výrobcem herních konzolí na světě a ještě letos uvede na trh nový PlayStation 5. Ze 4K TV bude HDMI 2.1 podporováno pouze u řady XH90, ale většina funkcí bude přidána až později prostřednictvím aktualizace. Vyšší model XH95 přitom podle oficiálních informací zůstane pouze u HDMI 2.0, stejně jako letošní OLED TV.
 
 
V případě modelů z let 2018 a 2019 není HDMI 2.1 oficiálně k dispozici, ale na internetu se poměrně čile diskutuje o tom, že ve skutečnosti může být situace trochu jiná. Jeden z členů diskuzního fóra AVSForum, který vystupuje pod přezdívkou DannyW75, se totiž podíval televizorům z minulých let na zoubek a zjistil, že po hardwarové stránce by neměly mít problém s podporou HDMI 2.1. Používají totiž komponenty včetně základní desky, které počítají s HDMI 2.1. Tyto funkce ovšem není možné používat, neboť je nepodporuje oficiální firmware. DannyW75 ovšem úspěšně modifikoval firmware tak, aby odblokoval funkce z HDMI 2.1. Na svém televizoru XG95 z roku 2019 se mu podařilo kupříkladu aktivovat přenos videa ve 4K při 120 fps.
 
Zdá se, že DannyW75 nebude jen zákazník, neboť úprava funkcí hardwaru nebo modifikace firmwaru není nic pro běžného smrtelníka. V každém případě jeho obsáhlý příspěvek zmizel z uvedeného diskuzního fóra, což ještě více rozvířilo spekulace, neboť k odstranění mohlo dojít na žádost Sony. Proč tedy japonský výrobce ve svých starších televizích blokuje HDMI 2.1? Důvodem by nemusela být jen snaha podpořit prodej novějších modelů na úkor starších. Příčinu hledejme také v obavách Sony z problémů s kompatibilitou. Přece jen televizory z uplynulých let (týká se to hlavně modelů z roku 2018) přicházely na trh ještě v době, kdy nebylo HDMI 2.1 příliš důležité a výrobci měli k dispozici finální specifikace pouze pár měsíců. Není tedy vyloučeno, že starší hardware nemusí být s HDMI 2.1 plně kompatibilní. Sony se zatím k této záležitosti nevyjádřilo.
 
Pokud budeme vycházet pouze z použitého hardwaru, tak by mělo být HDMI 2.1 teoreticky dostupné u následujících modelů od Sony:
  • XH95 (2020)
  • XG95 (2019)
  • AG8 (2019)
  • AG9 (2019)
  • AF8 (2018)
  • AF9 (2018)
  • ZF9 (2018)
Zdroj: 4kfilme.de


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Z CAM E2-M4: MFT kamera se 4K při 120 fps Z CAM E2-M4: MFT kamera se 4K při 120 fps
Na trh míří nová kamera Z CAM E2-M4, která je dosti pozoruhodná svými schopnostmi. Za překvapivě nízkou cenu totiž podporuje videosekvence s Cinema 4K rozlišením při velmi vysoké frekvenci 120 fps.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Panasonic HX580: nejdostupnější letošní řada 4K LCD TV dostala ceny Panasonic HX580: nejdostupnější letošní řada 4K LCD TV dostala ceny
Za pár týdnů na český trh zamíří řada HX580, která zahrnuje nejdostupnější 4K LCD TV od Panasonicu pro letošní rok. I v této cenové kategorii ovšem výrobce slibuje solidní obrazovou kvalitu včetně podpory Dolby Vision.
24.5.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Netflix začne rušit neaktivní účty, ať lidé neplatí zbytečně Netflix začne rušit neaktivní účty, ať lidé neplatí zbytečně
I když se to zdá být nesmyslné, nemálo lidí si platí známou streamovací službu Netflix, ale aktivně ji nesledují. Netflix proto začne těmto lidem deaktivovat účty, aby zbytečně neplatili za něco, co nevyužívají.
24.5.2020, aktualita, Milan Šurkala
Xiaomi uvedlo Redmi TV Soundbar s proklatě nízkou cenou Xiaomi uvedlo Redmi TV Soundbar s proklatě nízkou cenou
Za pár dnů se nabídka značky Redmi rozšíří o nové televizory, ale jako předvoj přichází levný soundbar. Novinka podporuje bezdrátové připojení přes Bluetooth a vyjde na 700 Kč, i když tato cena platí pouze pro Čínu.
24.5.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Sony ZH8: Letošní 8K TV budou levnější, ale stále drahé Sony ZH8: Letošní 8K TV budou levnější, ale stále drahé
Máme pro vás dobrou a špatnou zprávu týkající se cen nových 8K TV od Sony. Na letošní modely nebudete potřebovat miliony. Ale stále zůstávají příliš drahé na to, aby si našly místo v běžných obývácích.
24.5.2020, aktualita, Jáchym Šlik