www.tvfreak.cz
>
>
>
>
>

Sony možná blokuje HDMI 2.1 u televizí z let 2018 a 2019

Sony možná blokuje HDMI 2.1 u televizí z let 2018 a 2019
, , aktualita
Na internetu se objevily spekulace, že starší televizory Sony jsou po hardwarové stránce připraveny na HDMI 2.1, ale výrobce tuto možnost blokuje pomocí softwaru. Jednomu z uživatelů se dokonce podařilo toto omezení obejít, ale informace brzy zmizela.
K oblíbeným
reklama
Situace ohledně podpory HDMI 2.1 je pro zákazníky poměrně nepřehledná a samotní výrobci situaci příliš nezlepšují. Sony u svých televizorů pro rok 2020 nabídlo podporu HDMI 2.1 u série ZH8 s 8K rozlišením. Vynechalo ovšem funkce související s hraním jako automatický režim nízké odezvy (ALLM) nebo adaptivní obnovování obrazovky (VRR). To je dost překvapivý krok vzhledem k tomu, že právě Sony je největším výrobcem herních konzolí na světě a ještě letos uvede na trh nový PlayStation 5. Ze 4K TV bude HDMI 2.1 podporováno pouze u řady XH90, ale většina funkcí bude přidána až později prostřednictvím aktualizace. Vyšší model XH95 přitom podle oficiálních informací zůstane pouze u HDMI 2.0, stejně jako letošní OLED TV.
 
 
V případě modelů z let 2018 a 2019 není HDMI 2.1 oficiálně k dispozici, ale na internetu se poměrně čile diskutuje o tom, že ve skutečnosti může být situace trochu jiná. Jeden z členů diskuzního fóra AVSForum, který vystupuje pod přezdívkou DannyW75, se totiž podíval televizorům z minulých let na zoubek a zjistil, že po hardwarové stránce by neměly mít problém s podporou HDMI 2.1. Používají totiž komponenty včetně základní desky, které počítají s HDMI 2.1. Tyto funkce ovšem není možné používat, neboť je nepodporuje oficiální firmware. DannyW75 ovšem úspěšně modifikoval firmware tak, aby odblokoval funkce z HDMI 2.1. Na svém televizoru XG95 z roku 2019 se mu podařilo kupříkladu aktivovat přenos videa ve 4K při 120 fps.
 
Zdá se, že DannyW75 nebude jen zákazník, neboť úprava funkcí hardwaru nebo modifikace firmwaru není nic pro běžného smrtelníka. V každém případě jeho obsáhlý příspěvek zmizel z uvedeného diskuzního fóra, což ještě více rozvířilo spekulace, neboť k odstranění mohlo dojít na žádost Sony. Proč tedy japonský výrobce ve svých starších televizích blokuje HDMI 2.1? Důvodem by nemusela být jen snaha podpořit prodej novějších modelů na úkor starších. Příčinu hledejme také v obavách Sony z problémů s kompatibilitou. Přece jen televizory z uplynulých let (týká se to hlavně modelů z roku 2018) přicházely na trh ještě v době, kdy nebylo HDMI 2.1 příliš důležité a výrobci měli k dispozici finální specifikace pouze pár měsíců. Není tedy vyloučeno, že starší hardware nemusí být s HDMI 2.1 plně kompatibilní. Sony se zatím k této záležitosti nevyjádřilo.
 
Pokud budeme vycházet pouze z použitého hardwaru, tak by mělo být HDMI 2.1 teoreticky dostupné u následujících modelů od Sony:
  • XH95 (2020)
  • XG95 (2019)
  • AG8 (2019)
  • AG9 (2019)
  • AF8 (2018)
  • AF9 (2018)
  • ZF9 (2018)
Zdroj: 4kfilme.de


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Skylink nabízí National Geographic HD zdarma po celý srpen Skylink nabízí National Geographic HD zdarma po celý srpen
Ani během druhé půlky prázdnin nemine zákazníky Skylinku bonus v podobě volného vysílání. Tentokrát byl sice vybrán pouze jeden kanál, ale zato jeden z vůbec nejpopulárnějších v nabídce tohoto operátora,
7.8.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Disney celosvětově spustí streamovací službu Star Disney celosvětově spustí streamovací službu Star
Jako by těch streamovacích služeb nebylo málo, Disney uvádí další. Samo jich má už několik a nyní půjde o službu Star, která má být k dispozici celosvětově a bude mít pouze vlastní obsah ze studií Disney.
5.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
HBO GO v srpnu 2020: jaké nové filmy a seriály si můžete pustit? HBO GO v srpnu 2020: jaké nové filmy a seriály si můžete pustit?
Druhá polovina prázdnin bude na HBO GO ve znamení několika nových seriálů nejen pro fanoušky krimi a hororu. Připraveno bude také několik filmových premiér včetně čerstvé novinky Artemis Fowl od Disney.
4.8.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Na český trh míří další Philips TV z řady Performance. Lákají i cenou Na český trh míří další Philips TV z řady Performance. Lákají i cenou
Tento týden byla oficiálně potvrzena dostupnost televizorů Philips ze série 8500 na českém trhu. Tyto modely označované jako Performance Series podporují 4K HDR, třístranný Ambilight a Android TV.
4.8.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Netflix v srpnu 2020: nejnovější filmy a seriály na druhou půlku prázdnin Netflix v srpnu 2020: nejnovější filmy a seriály na druhou půlku prázdnin
Chvíle u bazénu si můžete zpříjemnit novinkami z Netflixu. I tento měsíc přinášíme přehled pořadů z původní produkce. Premiéru bude mít pátá řada seriálu Lucifer nebo několik nových dokumentů.
3.8.2020, aktualita, Jáchym Šlik