Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Filmmaker Mode míří na Samsung QLED TV. Vypne vylepšení obrazu

15.7.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Samsung začal distribuovat nový firmware pro letošní QLED TV, který zpřístupňuje Filmmaker Mode. Tento režim vypne většinu funkcí pro dodatečné vylepšení obrazu. Aktualizace je zatím dostupná jen v USA.
Stále více diváků s obavami sledovalo, jak výrobci televizorů přidávají jednu funkci pro vylepšení obrazu za druhou. Podle některých názorů tyto technologie přináší více škody než užitku, neboť filmy na obrazovce televize vypadají jinak, než zamýšleli jejich tvůrci. UHD Alliance proto vloni oznámila Filmmaker Mode s cílem „zachovat kreativní záměr“ přehrávaného obsahu. Tento režim deaktivuje vyhlazování pohybu a jiné technologie, zároveň přitom respektuje původní parametry, jako jsou barvy nebo snímkovací frekvence. Filmmaker Mode nalezneme na letošních televizor LG či Panasonic, ale do iniciativy se zapojili i další výrobci: Samsung, Philips (TP Vision) a Vizio.
 
 
Právě Samsung v uplynulých dnech zahájil distribuci aktualizace, která přináší Filmmaker Mode na modely QLED TV z roku 2020. Novinku přináší poslední firmware 1301.5, který je kompatibilní s řadami Q950T, Q900T, Q850T, Q800T, Q90T, Q80T, Q70T, a The Frame (LS03T). Prozatím míří k zákazníkům v USA, ale později se rozšíří také do Evropy, ačkoliv žádné konkrétní datum zatím nemáme k dispozici. Evropští zákazníci navíc mohou obdržet firmware s rozdílným číslem verze. Update je šířen přes internet, ale po vydání bude k dispozici také na stránkách Samsungu, odkud si jej uživatel může stáhnout a nainstalovat do televizoru přes USB.
Po aktualizaci si může divák Filmmaker Mode kdykoliv aktivovat. Funguje v kombinaci s HDR i běžným dynamickým rozsahem. Televizory od Samsungu podporují také automatickou aktivaci, pokud je daný snímek označen. Prozatím ovšem nebyl na disku ani na žádné službě pro streamování videa vydán film, který by měl označení pro Filmmaker Mode. V budoucnu můžeme očekávat, že podobnou aktualizaci vydají i další výrobci televizorů, především zmiňovaný Philips a Vizio. Samsung QLED TV pro rok 2020 se již prodávají na českém trhu. Aktuálně nejlevnější model s podporou Filmmaker Mode je QE55Q70T, který vyjde na 30 tisíc korun.