Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

S miniLED i bez. Objevilo se značení nových QLED TV od Samsungu

13.12.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Zdá se, že Samsung pro QLED TV v roce 2021 upraví systém značení. Vedle sebe by tak mohly stát řady QNA85 a QA70A. Tato změna by mohla značit přechod na podsvícení miniLED, které bude hlavní novinkou chystané generace televizí.
Veletrh CES 2021 se sice neuskuteční v Las Vegas, ale proběhne alespoň digitální formou. To znamená, že výrobci své novinky představí prostřednictvím online prezentací. Chybět nebude ani Samsung, který si svou keynote naplánoval na 8. ledna. Můžeme předpokládat, že jednou z novinek budou televizory pro rok 2021, ale možná se jejich představení dočkáme ještě o něco dříve. Hlavní kostru portfolia budou opět tvořit QLED TV, ale tentokrát s jednou zásadní inovací. Samsung totiž některým modelům přidá podsvícení miniLED. A zdá se, že tomu bude odpovídat i změna značení.
 
 
V databázi jihokorejské National Radio Research Agency (RRA) se totiž v uplynulých dnech objevilo hned několik certifikovaných televizorů, které se ukrývají pod označeními KQ75QNA90, KQ55QNA90, KQ75QNA85, KQ55QNA85, KQ75QA70A, KQ65QA70A, KQ65QA60A, KQ55QA60A, KQ50QA60A, KQ43QA60A, KQ65LSA03, KQ55LSA03 a KQ32LST03BF. Tato změť písmen a číslic přitom prozrazuje několik novinek o budoucích QLED TV. Při bližším pohledu si můžeme všimnout následujícího rozdělení do sérií:
  • QNA90 a QNA85 budou high-endové modely, které by mohly využívat zmiňované podsvícení miniLED. Můžeme si všimnout, že v názvu najdeme písmeno „N“. Podle některých spekulací by mohl Samsung tyto série odlišit od ostatních obchodním názvem QLED Neo, ale vyloučeno není ani použití jiných, nedávno zaregistrovaných známek jako QLED+, QLED Z nebo QLED Premium.
  • QA70AQA60A budou nejspíš modely střední třídy se standardním podsvícením LED, které používají i letošní QLED TV. Není jasné, proč Samsung za písmeno „N“ přidal ještě „A“ (aktuální generace nesou kratší názvy Q70T a Q60T). Zároveň je zvláštní, že i označení generace za názvem modelu nepokračuje písmenem „U“, případně „V“, ale začíná od „A“.
  • Zbylé názvy potom patrně označují LCD TV bez technologie Quantum Dot, třeba nástupce pro lifestylové modely The Frame.
Změnu značení nejspíš připravuje také konkurenční LG, které by své OLED TV pro rok 2021 mělo pojmenovat jako B1, C1, G1 atd.