WD TV Live jako trpaslík
15.4.2010, Martin Kuchař, recenze
Další z řady multimediálních přehrávačů pochází z dílen Western Digital, ale na rozdíl od hlavní divize této společnosti byste v přehrávači hledali pevný disk marně. Postačuje i takto malá krabička na moderní formáty a obejdete se tedy bez pevného disku?
Kapitoly článku:
- WD TV Live jako trpaslík
- Specifikace přístroje
- Menu ovládání
- Testy
- Závěr
Poslední testovaný přehrávač v podobě ASUS O!Play sklidil a stále sklízí nebývalý úspěch, a to především díky vynikajícímu poměru cena / výkon. Western Digital TV Live je na tom velice podobně, a to jak z pohledu již zmíněného poměru ceny k výkonu, tak i z pohledu absence pevného disku nebo třeba rozměrů. Přehrávače jsou si tedy hodně podobné, ale stejně se mezi nimi najdou jisté rozdíly, například i při přehrávání různorodého multimediálního obsahu.
Ke klasickým souborům se přidávají i všemožné internetové služby jako YouTube, Flickr apod. a uživatel tak není odkázán jen na statický obsah flash disku nebo jiného domácího úložiště.
Obsah balení:
- Síťový přehrávač WD TV Live
- Napájecí adaptér
- Instalační CD a tištěný vícejazyčný manuál
- Kompozitní AV kabel
- Komponentní AV kabel
- Dálkové ovládání a baterie
Vzhled
WD TV Live je opravdu drobný a nenápadný přístroj. Jeho rozměry, hmotnost a dokonce i celkové barevné provedení působí velmi konzervativně a nenápadně. Ostatně i krabice je velmi drobná a obsahuje jen nezbytné součásti balení, které jsou uvedeny výše. Žádné zbytečné plýtvání místem se zde rozhodně nekoná a výrobce tak celé balení koncipoval velmi úsporně. Hned na čelní straně kartónu se dočtete o podpoře Full HD a sdílení po síti – tímto ale žádný moderní multimediální přehrávač nepřekvapí.
Velmi kompaktní rozměry a jednoduchý design jsou hlavní doménou tohoto zařízení.
- pro zvětšení klikněte -
Prakticky celé tělo je šedé s matnou povrchovou úpravou a nejsou na něm žádné speciální estetické prvky, jako tomu bylo v případě Asus O!Play. Pouze na čelní straně si můžete všimnout malého černého plastu, který slouží jako krytka infračerveného snímače. Při připojení flash disku se ikonka USB lehce podsvítí a vy tak ihned víte, že jsou data v zařízení dostupná. Ikonka On / Off je navíc funkční a můžete skrze její stisknutí celý přístroj vypínat. Opravdu se nám líbí, že je čelní strana takto minimalistická a výrobce se na ní nesnažil nacpat co možná nejvíce tlačítek.
Na bočních stranách je vidět jasné profilování, které slouží k chlazení integrované elektroniky – vzhledem k absenci pevného disku se ale přístroj nezahřívá tolik, jako jeho vybavenější kolegové.
Jeden USB 2.0 port a skryté tlačítko pro vyresetování na tovární nastavení.
- pro zvětšení klikněte -
Hlavním konektorem pro přímé připojení dat je v případě WD TV Live USB 2.0 port na levé straně. Na rozdíl od O!Play zde nenajdeme e-SATA konektor, který ale není zdaleka tak důležitý, jako právě USB. Výhodou je, že právě Western Digital má v nabídce nespočet externích disků různých kapacit, které si k zařízení můžete skrze USB velmi jednoduše a rychle připojit.
USB port navíc podporuje připojení bezdrátové WiFi karty. Na webu výrobce se nachází poměrně obsáhlý seznam podporovaných zařízení - ostatně na tabulce níže si můžete podporu své WiFi karty přímo ověřit (seznam v budoucnu zcela jistě poroste), díky kterým se můžete připojit do domácí sítě i bez kabeláže.
Je ale samozřejmé, že s koupí takového adaptéru se vám zvedá cena celého řešení a WD TV Live až pak není rozhodně cenově tak výhodný, jako když jej napojíte na kabel – který navíc stále představuje jistotu z pohledu konstantního datového toku apod.
Na tak malé zařízení zde máme poměrně slušnou sadu portů včetně kompozitního a komponentního výstupu.
- pro zvětšení klikněte -
Na zadní straně pak najdete všechny zbývající konektory. Patří mezi ně především nepostradatelný HDMI konektor, komponentní a kompozitní výstup v podobě dvojice 3,5mm mini-jacků (redukce je přibalena v balení) a samozřejmě také oblíbený optický digitální audio výstup. Pro připojení k síti nebo dalším USB zařízením je pak na zadní straně k nalezení ještě druhý USB 2.0 konektor a nezbytný RJ-45 konektor pro zapojení metalické sítě. Výbava je tak prakticky velmi obvyklá a díky dvojici 3,5mm jacků máte možnost skrze redukci zapojit přehrávač i k starším analogovým zařízením – nejste omezeni pouze na digitální video přijímač.
Následuje tradiční detailní přehled všech osazených konektorů:
- HDMI 1.3
- Kompozitní výstup
- Komponentní výstup
- Digitální optický audio výstup
- 2 x USB 2.0 konektor
- RJ-45 síťový konektor
Opět velmi jednoduchý a zcela plastový ovladač, na který jsme už bohužel u podobných zařízení tak nějak zvyklí. Je škoda, že si výrobce nedá na této nepostradatelné součásti více záležet – takto vypadá jako nějaká levná hračka z tržnice. Ovladač sice fungoval relativně dobře – tlačítka měla přesnou odezvu, zbytečně se neprohýbala a celkově působila kvalitním dojmem, a to i přesto, že jsou celá gumová. Tělo je ale až příliš jednoduché a v ruce z něj budete mít velmi „levný pocit“.
Druhý problém vidíme ve zbytečně minimalistickém počtu tlačítek – pro méně náročné uživatele je to jistě přínosem, ale pro nadšence to bude zcela jistě překážkou, neboť některé obvyklé rychlé volby prostě zcela chybí.