Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Test kamer nad 20 000: Panasonic HDC-SD9EP

18.8.2008, Michal Učeň, recenze
Panasonic se řadí mezi oblíbené výrobce v různých oblastech domácí zábavy, mezi kterými nechybí ani digitální videokamery. Model HDC-SD9EP je jednou z lepších kamer, které jsou sice už dražší, ovšem zase na druhou stranu nabízí spoustu výborných funkcí a slibuje i záznam Full HD s rozlišenéním 1920x1080p. Skutečné schopnosti kamery jsme prověřili v naší recenzi.
Kapitoly článku:
Videokamera Panasonic HDC-SD9EP patří v nabídce tohoto výrobce ke střední třídě, najdeme zde totiž mnohem levnější a zároveň i mnohem dražší modely. U této kamery je ovšem zahrnuta již většina funkcí, které splňují podmínky náročnějších uživatelů. Z výčtu parametrů, které Panasonic uvádí, je pro nás zajímavá hlavně kvalita snímání s rozlišením 1920x1080p (progresivně). Tento mód je ovšem dostupný pouze při snímání 25 snímků za sekundu, a tak se nejedná v našem testu o nic zvláštního, protože konkurenti od Sony nebo Canonu tuto funkci mají také. U nich je ovšem označení rozlišení 1920x1080i (prokládaně), které se vztahuje na rychlost snímání 50 snímků za sekundu. V menu je pak u nich možné přepnout na režim 1920x1080/25p.

Kvalita by ovšem i tak měla být velmi dobrá soudě podle parametrů. K lepším výsledkům při natáčení by měla pomoci i optická stabilizace O.I.S., objektiv Leica s 10tinásobným zvětšením, 5.1 zvuk, detekce obličejů nebo funkce PRE-REC, tedy snímání 3 sekundy před začátkem záznamu tak, abyste stihli zachytit včas danou scénu. Pojďme se tedy podívat, jak si kamera vedla v praxi, jaké má ovládání, funkce a jak se s ní vlastně pracuje.


- Pro zvětšení klikněte -

Před samotným testem ještě připomínáme, že metodika testování včetně kritérií hodnocení byla popsána v úvodním článku. V závěru se pak dozvíte ohodnocení kamery, konečné porovnání s ostatními modely pak bude zveřejněno až v samostatném článku po proběhnutí všech testů.


Obsah balení


Videokamera je balena do klasické papírové krabice s vnitřními výztužemi, takže by měla být přeprava dostatečně bezpečná i při objednání z online obchodu.Uvnitř balení nalezneme kromě videokamery také dálkový ovladač, nabíječku baterií, patřičnou kabeláž, uživatelský manuál a dva CD disky. Z běžné výbavy nám tak chybí hlavně kolébka a nějaký ochranný obal na přenášení.


- Obsah balení -

Co se týká kabeláže, najdeme zde napájecí kabeláž nutnou k nabíjení baterie a napájení kamery a dále pak USB, AV a komponentní kabel. Kamera obsahuje také HDMI port, kabel ale bohužel přiložen není.


- Přibalená kabeláž -

Dálkové ovládání je napájeno přiloženou knoflíkovou baterií a je příjemným doplňkem, který usnadní zejména přehrávání na výstupním zařízení a může v určitých situacích také pomoci při pořizování záběrů či fotografování.


- Dálkové ovládání -

Přiložená nabíječka baterií je výborná, hlavně díky krátké době nabíjení. Vše má ovšem své výhody a nevýhody. Výhodou je jistě to, že můžete dál s kamerou natáčet třeba na jinou baterii a mezitím dobíjet baterii první. Také hmotnost kamery je příjemně nízká. Na druhou stranu tento model opět vyžaduje napájení z elektrické sítě u kopírování videí do počítače. V tomto případě budete muset mít adaptér u sebe a navíc je nutné z kamery vytáhnout baterii, která brání přístupu ke zdířce napájení.


- Nabíjecí modul a adaptér v jednom -

V balení najdete ještě přiložený manuál v několika jazycích včetně češtiny a dva CD disky, které obsahují trial verzi programu Pinnacle Studio Plus HD Edition. Ten můžete využít pro základní i pokročilejší editaci videí, ovšem časový limit je pouze 15 dní. Druhý software Panasonic HD Writer 2.5E je naopak komplexní nástroj určený jak na základní editaci, tak třeba k vytváření vlastních DVD disků.


- Panasonic HD Writer 2.5E -

ParametryPanasonic HDC-SD9EP
Snímač
Obrazový snímač1/6" 3CCD
Rozlišení snímače0,56 Mpx
Efektivní pixely (video/foto)3 x 0,52 (16:9)
Objektiv
Optický zoom / digitální zoom10x / 700x
F1,8 - 2,8
Ohnisková vzdálenost3,0 - 30 mm
Krytka objektivuAutomatická
Funkce kamery
Stabilizátor obrazuOptický Advanced O.I.S.
Minimální osvětlení5 Lux (1 lux v nočním režimu)
Vyvážení bíléAuto, 2 režimy, manuální
Scénický režim (AE)Ano
OstřeníAutomatické / Ruční
Video svítilnaNe
Stroboskopický bleskAno
Větrný filtrAno
LCD displej
LCD displej2,7" širokoúhlý
Rozlišení300 000 pixelů
Poměr stran obrazu16:9 wide
HledáčekNení k dispozici
Záznamová média
Médium 1SD/SDHC
Médium 2-
Záznamový formát
VideoAVCHD
AudioAC-3 (5.1)
FotografieJPEG
Rozlišení
Video 1920x1080, 1440x1080
Fotografie1920x1080, 1440x1080 (2,1 Mpx)
Doba záznamu (dle výrobce pro 32 GB paměť)
HA4 hodiny
HG5 hodin 20 minut
HX8 hodin
HE12 hodin
Rozhraní
USBAno (USB 2.0)
IEEE 1394Ne
AVAno (výstup)
S-VideoNe
Komponentní videoAno (výstup)
HDMIAno (mini HDMI - výstup)
Externí mikrofonAno (vstup)
Baterie
TypLi-ion
Kapacita1320 mAh, 7,2 V
Maximální doba záznamu1 h 50 min
Doba nabíjení 2 h 35 min
Příslušenství
Dálkový ovladačAno
Ochranný obal / pouzdroNe
AV kabelAno
Komponentní kabelAno
Kabel HDMINe
USB kabelAno
KolébkaNe
Záznamové médiumNe
SoftwareAno
Rozměry (š x v x h)65 x 67 x 126 mm
Hmotnost275 gramů