Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Test kamer nad 20 000: Canon HF10

13.8.2008, Michal Učeň, recenze
Dále se podíváme na model Canon HF10, jenž spadá do kategorie videokamer s cenou nad 20 000 Kč. Jedná se o kameru, jejíž hlavní devizou je záznam v maximálním rozlišení Full HD, jaké dovoluje standard AVCHD. Tento rozměr obrazu skvěle vyhovuje dnešním televizorům a poskytuje nejlepší možnou kvalitu obrazu. HF10 zřejmě uchvátí náročné filmaře, kteří požadují maximální mobilitu a výsoké nároky na kvalitu záznamu.
Model HF10 od společnosti Canon se řadí do kategorie nových HD videokamer. Jedná se o odlehčený elegantní design, který velmi dobře padne uživateli do ruky. Využívá záznamu na dva typy flash pamětí, a to s sebou přináší řadu výhod. Oproti videokamerám, jež používají tradiční záznamová média, spotřebovává méně energie a vyznačuje se rychlejším spouštěním. S designem kamery je spojen fakt, že flash paměť je fyzicky menší než ostatní média. Tím pádem je možné dosáhnout menších rozměrů kamery, což se odrazí i na její nižší hmotnosti.

Tento model podporuje paměťové karty typu SD/SDHC, obsahuje vnitřní paměť 16 GB a nabízí podporu HD1080i videa. Dále je tu 3,3megapixelový snímač Full HD CMOS, funkce Instant AF pro rychlé a přesné ostření a nový inteligentní systém baterie s prodlouženou životností. Na první pohled vypadá tento model opravdu báječně a může se zdát, že mu nic nechybí. Jestli tomu tak skutečně je a zda se naplní slova výrobce, se dozvíte dále v dnešní recenzi.


- Pro zvětšení klikněte -

Před samotným testem ještě připomínáme, že metodika testování včetně kritérií hodnocení byla popsána v úvodním článku. V závěru se pak dozvíte ohodnocení kamery, konečné porovnání s ostatními modely pak bude zveřejněno až v samostatném článku po proběhnutí všech testů.


Obsah balení


Co se týče obsahu, najdeme v něm vše potřebné od kabeláže až po software. Za zmínku stojí, že tento model nedisponuje kolébkou pro pohodlné nabíjení a připojení kabeláže.


- Obsah balení -

Kromě samotné videokamery je v balení USB a AV kabeláž, napájecí adaptér, návod k použití v různých jazykových verzích a 2 disky CD v podobě softwarové podpory. Chybí tedy například kabel HDMI nebo komponentní kabel.


- Přibalená kabeláž -

V příslušenství najdeme také dálkové ovládání, které Canon využívá téměř u všech modelů. Hodí se zejména při záznamu a přehrávání na výstupním zařízení. Je v plastovém provedení, jež nabízí všechny obvyklé funkce nutné pro pohodlné ovládání kamery (zoom, základní funkce přehrávání, navigační klávesy, fotografování, zastavení a započetí nahrávání).


- Dálkový ovladač -

Přiložený manuál je v několika jazykových verzích a podpora češtiny samozřejmě nechybí. Najdete v něm základní popis jednotlivých funkcí, napájení, zapojení a možnosti kamery. Součástí dodávky jsou disky Digital Video Solution a Pixela ImageMixer 3 SE. Program s názvem ImageMixer 3 SE slouží jako knihovna pro různé náhledy, ale také umožňuje vytváření DVD disků včetně vlastního menu a základní editaci. Vše je přehledné a ovládání není příliš náročné.


- ImageMixer 3 SE Video editor -

ParametryCanon HF10
Snímač
1/3,2"Obrazový snímač1/3,2" CMOS
Rozlišení snímače3,31 Mpx
Efektivní pixely (video/foto)2,07 M / 2,76 M
Objektiv
Optický zoom / digitální zoom12x / 200x
f1,8 až 3,0
Ohnisková vzdálenost4,8–57,6 mm
Průměr filtru37 mm
Krytka objektivuVestavěná
Funkce kamery
Stabilizátor obrazuOptický typu Super Range
Minimální osvětlení0,2 Lux
Vyvážení bíléAuto, 6 režimů, manuální
Scénický režim (AE)Ano
OstřeníAutomatické / manuální
Video svítilnaAno
Stroboskopický bleskAno
Větrný filtrAno
LCD displej
LCD displej2,7" 211 000 bodů
HledáčekNení
Záznamová média
Médium 1Integrovaná Flash paměť 16 GB
Médium 2SD/SDHC
Záznamový formát
VideoAVCHD
AudioAC-3
FotografieJPEG
Rozlišení
FXP (17 Mbps)2 h
XP+ (12 Mbps)Není k dispozici
SP (7 Mbps)Není k dispozici
LP (5 Mbps)6 h 5 m
Fotografie2048 x 1536
1920 x 1080
1440 x 1080
848 x 480
640 x 480
Doba záznamu (dle výrobce pro 16 GB paměť)
Maximální6 hodin 5 minut
Rozhraní
USBAno (USB 2.0)
IEEE 1394Ne
AVAno (výstup)
S-VideoNe
Komponentní videoAno (výstup)
HDMIAno (výstup)
Externí mikrofonAno (vstup)
Baterie
TypBP-809 Li-ion
Kapacita7,4 V / 850 mAh
Doba nabíjení (dle výrobce)Není k dispozici
Výdrž (dle výrobce)90 minut
Příslušenství
Dálkový ovladačAno
Ochranný obal / pouzdroNe
AV kabelAno
Komponentní kabelAno
Kabel HDMINe
USB kabelAno
KolébkaNe
Záznamové médiumNe
SoftwareAno
Rozměry (š x v x h)73 x 64 x 129 mm
Hmotnost380 gramů