Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung UE65HU8500: zahnutá budoucnost?

27.3.2015, Jakub Doležal, recenze
Výrobci televizorů neustále zkouší prorazit s novými trendy. Aktuálním lákadlem nejsou OLED televizory, ale staré známé LCD, avšak tentokrát s prohnutou obrazovkou. Chystá se revoluce v obývacích pokojích, nebo zde máme jen další slepou vývojovou větev?
Ke konci roku 2013 jsme otestovali 4K televizor Samsung UE65F9000 a teď se naskytla příležitost jej porovnat s novinkou od stejného výrobce, jejíž největším trumfem má být prohnutá obrazovka. Dokázal Samsung opravdu vytvořit cosi unikátního a převratného, nebo je přínos nepostřehnutelný?
 Řada z vás teď jistě kroutí hlavou nad cenovkou tohoto stroje, která se pohybuje kolem 100 000 Kč. Nicméně ponechme pro dnešek pořizovací částku stranou a vezměme tuto recenzi jako náhled do budoucnosti na technologie a standardy společnosti Samsung, které se velmi pravděpodobně přesunou i do cenově dostupnějších řad.


Design jde kupředu


Jakkoliv nejsem z designu společnosti Samsung nadšený v oblasti telefonů (viz recenze Samsung Galaxy S5), v případě televizní divize je tomu přesně naopak. Na testovacím stole se tyčí majestátní 65“ televizor s velmi povedeným a především reprezentativním vzhledem. I ve vypnutém stavu dokáže tato neotřele tvarovaná televize upoutat snad každého, kdo kolem ní projde. Je otázkou, jak tomu bude, až bude mít „prohnutou“ televizi každý výrobce, ale prozatím to svůj účel plní.

Celkový dojem kazí jen usazení displeje do kovového rámečku, který má tendenci se odchlipovat a vytvářet nepěknou mezeru. Na druhou stranu tohoto detailu si všimne jen pár hnidopichů se mnou v čele. Pochválit musím i přepracovaný stojan, který nejen že dobře vypadá, ale také poskytne této „plachetnici“ patřičnou oporu. Často totiž máte obavy kolem těchto větších televizorů obavy jen projít, aby se pod tíhou vzniklého vánku neskácely k zemi.

Samsung UE65HU8500 působí po stránce designu velmi jednolitým dojmem a jediným narušitelem je pouze vysouvací kamera pro ovládání gesty či videokonference. Reproduktory jsou pečlivě uschované v tělu přístroje a stejně tak nenarušil výrobce záda přístroje, kde naleznete jen minimum konektorů.

Utrpí tím snad propojitelnost s ostatními zařízeními? Ani náhodou. Samsung pokračuje ve své vizi, že televizor je již pouze monitorem a veškerý výkon spolu s konektory vměstná do samostatného modulu připojeného přes jediný kabel. Díky tomu máte vše výrazně lépe po ruce a s tak širokou škálou konektorů si dříve vyčerpáte svou i sousedovu elektroniku, než UE65HU8500 kapituluje.Již z přiložených fotografií je jasné, že připojíte prakticky jakýkoliv přístroj s obrazovým výstupem a myslelo se i na USB 3.0 pro rychlejší načítání dat. V záplavě konektorů bych si snad dovolil jen drobnou prosbu směrem k absenci DisplayPort vstupu, který nejen že nabízí vysoké vstupní rozlišení, ale také je přítomen na většině pracovních notebooků a při prezentacích by se velmi hodil.Dálkové ovladače


Při vybalování na mě vypadl nejdříve klasický televizní ovladač a musím říci, že na malý moment zavládlo zděšení. Opravdu mám tento futuristicky vzhlížející televizor s 1000 a 1 funkcí ovládat plastovou cihličkou s designem z 90. let? Tento způsob práce se s moderními chytrými televizemi zkrátka neslučuje a kromě přepínání TV kanálů nebo vstup do servisního menu, vám stejně tato zastaralá krabička k ničemu nebude.

Naštěstí si tento problém uvědomují i návrháři v Samsungu a proto v balení záhy objevuji i moderněji pojatý ovladač, který sice postrádá numerickou část, ale tu lze nahradit např. zobrazením klávesnice na obrazovce. Nicméně nebudu předbíhat, nejdříve se podívejme na ergonomii a jednotlivé klávesy.

Ovladač je příjemně lehký a díky lehce prohnutému tělu padne skvěle do ruky. Rozměry jsou zhruba podobné soudobým 5“ telefonům, takže běžná ruka Evropana snadno dosáhne na oba konce bez zbytečného přehmatávání. Nejlépe tyto vlastnosti vyniknou, pokud jej srovnáte s toporným „klasickým“ ovladačem.

Tlačítek je na takto malém těle poměrně dost a nějakou chvíli si budete zvykat na jejich umístění. Shora jsou to klasické klávesy pro zapnutí televizoru, přepnutí obrazového vstupu či změnu hlasitosti. Asi nejvíce času však váš palec spočine na středovém všesměrovém tlačítku, které slouží i jako touchpad a navíc po přiložení prstu ještě detekuje náklon ovladače, takže se chová podobně jako ovladač pro Nintendo Wii. Je to vcelku praktické, ale pro přesné ovládání televizoru je třeba cvik.

Komunikace s televizorem probíhá skrze Bluetooth, čímž odpadá neustálé míření na infračervený port. Pokud budete mít po ruce vybraný telefon či tablet Samsung s NFC, můžete jej přiložit ke spodní straně ovladače a prakticky okamžitě dojde k přesměrování na obchod Google Play na aplikaci Samsung Smart View 2.0. Bohužel ostatní Android zařízení kompatibilní nejsou a ani některé produkty z vlastní stáje nedovolí tuto aplikaci nainstalovat. Vcelku zbytečné omezení ze strany výrobce.

Když už jsme načali negativní vlastnosti, pojďme se vrátit na moment k ovladači. Ten sice nabízí velmi dobrou ergonomii, avšak není podsvícen ani pod jednou klávesou. To je zejména při nočním promítání poněkud otravné. Rozpaky budí také integrovaný mikrofon, který často nepochytí vámi vyslovenou frázi, i když zde může být na vině softwarové rozpoznání hlasu v televizoru.


Samsung UE65HU8500
Vlastnost
Hodnota
Úhlopříčka
65'' / 163 cm (16 : 9)
Odezva
neuvedeno
Frekvence zobrazení
1200 MHz Clear Motion Rate
Jas
neuvedeno
Kontrast (dynamický)
neuvedeno/"Mega Contrast"
Technologie
Zakřivené LCD (Edge LED podsvícení)
Podpora 3D
Ano (aktivní)
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)
178 / 178
Počet barev
neuvedeno
Rozteč bodů
neuvedeno
Nativní rozlišení
3840 x 2160 px
Vestavěné reproduktory
Ano (60 W)
Tunery
Analog, HbbTV, CI+ slot, 2x DVB-T / DVB-C / S2
Vstupy
4× HDMI (MHL), komponentní /kompozitní video, Digital Audio OUT (optický), anténní, EXT (RGB), RJ-45, CI+ slot, satelitní koaxiální
USB
1x USB 3.0, 2x USB 2.0
Výstup pro sluchátka
Ne
DLNA
Ano
Internet (prohlížeč)
Ano (Ano)
Wi-Fi/Bluetooth
Ano (802.11n)/Ano
Světelný senzor
Ano
Energetická norma(spotřeba)
B (ECO 97 W, max 290 W)
Možnost montáže na stěnu
ANO VESA 400×400 mm
Rozměry (š × v × h)
1451x848x111(327)mm
Hmotnost
27kg bez stojanu 31 kg se stojanem
Norma TCO
-
Progressive scan
Ano
Teletext / EPG
Ano/Ano
Různé variace
Ne
Speciální vlastnosti
Aktivní 3D, Prohnutá obrazovka, Webkamera