Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Ptáme se za vás: Jiřího Kolaříka ze Samsungu

27.5.2009, Karel Polívka, rozhovor
Máme tu vyhodnocení posledního rozhovoru série Ptáme se za vás, kde pokládáte otázky osobnostem ze světa spotřební elektroniky. Tentokrát se týkaly společnosti Samsung - odpovídal Jiří Kolařík, produktový manažer pro fotoaparáty a videokamery.
Další rozhovor ze série Ptáme se za vás, v němž mohli pokládat otázky čtenáři TV Freaku, se týkal společnosti Samsung. A kdo vlastně odpovídal?


Jiří Kolařík se představuje


Absolvent Hospodářské fakulty TU Liberec, zkušenosti získával během studií ve společnostech VCES Olomouc a Škoda Auto, poté pracoval ve společnostech Danone a Philips. V současné době pracuje jako Product Manager pro fotoaparáty a videokamery Samsung. Mezi záliby samozřejmě patří fotografie, dále zejména cestování a technika.
Jiří Kolařík, produktový manažer pro fotoaparáty a videokamery Samsung


O společnosti Samsung


Společnost Samsung Electronics Co., Ltd. je předním světovým výrobcem polovodičů, telekomunikačních zařízení, digitálních médií a technologií určených pro digitální konvergenci. V roce 2007 dosáhla tržeb ve výši 105 miliard amerických dolarů.

Společnost Samsung Electronics zaměstnává zhruba 150 000 pracovníků ve 134 pobočkách v 62 zemích po celém světě. Je organizována do dvou základních obchodních divizí: digitální média a komunikační a přídavná zařízení. Značka Samsung Electronics je jednou z nejdynamičtěji rostoucích globálních značek dneška. Samsung Electronics je předním výrobcem digitálních televizorů, paměťových čipů, mobilních telefonů a TFT-LCD displejů. Více informací naleznete na www.samsung.com.

Jak šlo pokládat otázky?


Po dobu 7 dní bylo možné pomocí psát otázky na našem fóru, kde je mohli ostatní registrovaní čtenáři hodnotit. Po týdnu redakce vybrala 10 otázek s nejlepším skóre, přidala případně vlastní otázky a zaslala je k zodpovězení.

1. otázka od: farin


Co byste v oblasti foto a video techniky za poslední roky označil jako zlomové? Co podle vás mělo největší přínos pro tuto oblast spotřební elektroniky?


Jiří Kolařík: Jako asi nejdůležitější bych zmínil přechod na nová záznamová média, ať už jsou to SD karty či nově SSD disky a naopak naprostý odklon od MiniDV kazet či DVD. Spolu s Full HD rozlišením a současně cenovou dostupností těchto nových modelů se kameramanem může stát opravdu každý.

2. otázka od: farin


Na jaké novinky se můžeme v nejbližším období těšit? Co bychom si podle vás rozhodně neměli nechat ujít?


Jiří Kolařík: V současné době jsou to jednoznačně Full HD kamery s jedinečnými SSD disky a optickou stabilizací obrazu. Videokamery řady Samsung H100-H106 nabízejí ideální kombinaci kvality, výbavy a ceny. S modelů, které teprve přijdou bych uvedl model K40, který i při záznamu v SD nabídne upscaling na 1080p. Zajímavým konceptem pak jsou i videokamery Samsung R10 či C10/C14, které přinášejí revoluční design Active Angle, jež i při dlouhodobém natáčení nabídne pohodlné držení. Současně umožňuje tento nový styl držení i neustálý oční kontakt s natáčenou scénou, neboť displej se posouvá mírně dolů. Tato revoluční novinka je k dispozici v současné době u Full HD kamer řady Samsung R10 a nově i u SD v podobě modelu Samsung C14 resp. C10, které navíc vynikají aplikací charakteristického Samsung Crystal TV designu.

3. otázka od: Petr Stránský


Jaké produkty byste z nabídky Samsungu vyzdvihl a v čem jsou výjimečné?


Jiří Kolařík: Viz otázka číslo 2.

4. otázka od: Michal Koláček


Jakým směrem se podle Vás bude ubírat vývoj v oblasti amatérských digitálních kamer z hlediska médií pro uložení záznamu?

Doplňující komentář:
Vaše modely z řady H10x jsou prvními s SSD diskem. Cenově je tento typ média pořád trochu nadprůměrný, což se jistě promítá i do koncové ceny videokamer. I přes to, myslíte si, že tento typ média získá u spotřebitelů oblibu a "vytlačí" z trhu klasické HDD řešení? Nabídnete uživatelům produkty s větší úložnou kapacitou (nyní je maximum 64 GB SSD)? Pokud ano, kdy a na co se můžeme od Samsungu v tomto ohledu těšit?


Jiří Kolařík: Domnívám se, že vývoj je jednak ve Full HD a jednak v záznamu na SSD disky. Uvědomte si, že model Samsung H104 s Full HD, OIS a 16GB SSD diskem má doporučenou MOC již 15.990,- vč. DPH. Proto cenové srovnání SSD vs HDD už je prakticky minulostí. Co se kapacit týče, nabízíme až 64GB SSD, nicméně v nejbližší době představíme výrazně vyšší kapacity. Nezapomínejme, že SSD nabízí oproti tradičním HDD celou řadu výhod, mezi kterými ty nejdůležitější jsou odolnost proti otřesům, nižší hmotnost, výrazně menší rozměry a nesrovnatelně nižší spotřeba energie. Právě to považuji za směr, který uživatel od kamery očekává.

5. otázka od: Michal Koláček


Co si myslíte o budoucnosti formátu Blu-ray ve spojitosti s amatérskými digitálními kamerami?

Doplňující komentář:
Pro český trh dodává jeden model DZ-BD7HE společnost Hitachi. Chystá Samsung rozšíření své nabídky o uvažovaný typ úložného média?


Jiří Kolařík: Odpovím, že jisté řešení viz doplňující komentář brzy představíme. Každopádně díky faktu, že naše videokamery nahrávají ve formátu MPG4 H.264, můžete svá natočená videa velice jednoduše ukládat v počítači a současně velice jednoduše sdílet, aniž budete muset formát natočený jakkoliv upravovat. Domnívám se, že tato možnost je zajímavější.

6. otázka od: Michal Koláček


Myslíte si, že má smysl do amatérských digitálních kamer integrovat až třeba 12megapixelové fotoaparáty? Není to zbytečný luxus vzhledem k povaze těchto zařízení?


Jiří Kolařík: Naopak. Integrace fotoaparátů a videokamer je více než výrazná a zákazníkem žádaná. Během dovolené není uživatel nucen převážet dvě zařízení, ale stačí jedno, které má vlastnosti obou. Moderní kamery např. řady H100-H106 vynikají objektivem se světelností již od F1,8! K tomu přičtěte optickou stabilizaci objektivu, fotografie v rozlišení až 4,7 Mpx a ve výsledku máte velice kvalitní fotoaparát, který má navíc i blesk. Videokamera Samsung R10 navíc přidává i velice kompaktní velikost, která se blíží kompaktním fotoaparátům. Právě u nich zase naopak v čím dále větší míře nabízíme záznam videa v HD rozlišení a se stereo zvukem. Modely WB1000, WB550 a WB500 nabízejí ultra širokoúhlý objektiv s počátkem již na 24 mm a 5x resp. 10x optický zoom. V kombinaci se záznamem HD videa získává zákazník jak špičkový fotoaparát, tak i HD videokameru.

7. otázka od: Michal Koláček


Nabídka videokamer vaší společnosti je rozdělena na tři části, přičemž nejvíce jsou zastoupeny FLASH produkty. Je to Vaše hlavní kategorie zájmu i do budoucna?

Doplňující komentář:
Hodlá se Samsung i nadále věnovat vývoji produktů s médii Mini DV a DVD? Chystáte uvedení nových výrobků v této oblasti?


Jiří Kolařík: Nyní i v budoucnu se budeme zaměřovat čistě na Flash a SSD. Videokamery se záznamem na MiniDV či DVD jsou již minulostí a budoucnost patří čistě paměťovým produktům. V současné nabídce najdete 4 modely Flash kamer se standardním rozlišením a 6 produktů s Flash či SSD ve Full HD. Ještě v tomto roce představíme i další modely, založené na záznamu do Flash či SSD paměti.

8. otázka od: Michal Koláček


Plánuje Vaše společnost uvést na trh nějaké speciální modely digitálních kamer?

Doplňující komentář:
Slůvkem speciální je myšleno - vodotěsné do určité hloubky, nárazuvzdorné, prachotěsné. Případně nějaké ultrakompaktní řešení do kapsy, případně malé brašny.


Jiří Kolařík: V současné době tyto modely nenabízíme ani nechystáme.

9. otázka od: Michal Koláček


Má z Vašeho profesního pohledu (marketingové) označení "Full HD" respektive "HD" významný vliv na prodejnost amatérských digitálních kamer? V posledních letech je totiž podobnými přívlastky označeno téměř všechno IT zboží.


Jiří Kolařík: Růst segmentu videokamer s Full HD rozlišením je více než evidentní. Samozřejmě je zde velice úzká souvislost s penetrací Full HD televizorů a současně se zvýšenou dostupností videokamer, a to ať už cenovou, tak technologickou. Co se týče fotoaparátů, tak samozřejmě označovat každý fotoaparát, že má „Full HD“ snímek je diskutabilní. Proto musí být jasně označeno, zda má ve HD i video.

10. otázka od: Michal Koláček


Jakými argumenty byste mě přesvědčil, abych zakoupil právě amatérskou digitální flashovou videokameru Samsung? Proč bych měl zvolit právě výrobek Vaší společnosti? Co mi oproti konkurenci můžete nabídnout navíc?


Jiří Kolařík: Myslím, že argumentů je hned celá řada. Začal bych šíří portfolia, kdy nabízíme produkty od 5.290 po 23.990, standardní i Full HD rozlišení, modely s digitální i optickou stabilizací obrazu, modely čistě amatérské pro občasné natáčení až po špičkový Full HD model Samsung H106 s revolučním 64GB SSD diskem. Dále nabízíme jedinečná řešení jako je např. Samsung Intelli Studio, což je software, který při pouhém připojení kamery pomocí USB k počítači umožní video editovat, sdílet i přehrávat, aniž by zákazník musel cokoliv instalovat. Dále nabízí vybrané modely dobíjení akumulátoru přímo v přístroji opět po připojení pomocí USB kabelu. Ale jako vůbec nejpádnější argument uvedu obrazovou kvalitu záznamu. I nejlevnější modely za přibližně 5 tisíc korun nabízejí nečekaně čistý obraz, který byl do nedávné doby vyhrazen čistě profesionálním modelům.

Závěrem


Tímto za redakci TVF děkuji panu Kolaříkovi za zodpovězení všech otázek.

Karel Polívka
šéfredaktor TV Freaku