Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

BenQ W5000: solidní 1080p DLP

1.12.2008, Petr Papež, recenze
BenQ W5000 je jedním z nejatraktivnějších 1080p projektorů na českém trhu. Technologie DLP zaručuje kvalitní zobrazení, BenQ se navíc povedlo minimalizovat duhový efekt na minimum. Již v úvodu mohu prozradit, že projektor dopadl celkově velmi dobře.
Kapitoly článku:
  1. BenQ W5000: solidní 1080p DLP
  2. Obraz
  3. Menu
  4. Závěr
Zatím jsme otestovali dva projektory. Oba se od dnešního značně lišily, ale mají s ním i společné vlastnosti. Acer H5350 používá stejnou zobrazovací technologii DLP a BenQ W500 (o jednu nulu nižší pořadové číslo) je nižší produktové řady Home Entertainment. Na druhou stranu BenQ W5000 je několikrát větší než oba zmíněné projektory a kvalita obrazu, nejen rozlišení, je na výrazně vyšší úrovni. V tabulce najdete specifikace projektoru.

Zvenčí je projektor obut do podobných barev jako BenQ W500 nebo W20000. Horní plast je bílý, po straně a zezadu je stříbrný plast a zespoda tmavě modrý. Z přední strany je „pouze“ optika a chladicí mřížky. Lens Shift je integrován do přístroje a ovládá se položkou menu, manuální Lens Shift není. Optika má manuální zoom a manuální ostření. Zoom je malý, pouze 1.2:1.

Celkové rozměry jsou 492 x 180 x 420 mm, projektor tedy není v žádném případě určen k jakémukoliv přenosu. Váha je téměř 10 kg, přesněji 9,6 kg.

Všechny 4 nožičky lze vyšroubovat o 15 mm výše. Z dalších možností polohování jsou zde ještě 4 závity pro připevnění ke stropu.BenQ W5000 mě překvapil poměrně malým počtem vstupů. Najdeme zde sice to nejlepší z analogového připojení (pět BNC konektorů z toho dva pro synchronizaci) a dva HDMI s podporou HDCP jako zástupce nejlepšího možného digitální připojení. Verzi HDMI výrobce nezmiňuje. Projektoru nechybí ani 12V spoušť pro propojení s kvalitním plátnem a výčet končí třemi komponentními RCA konektory a S-Video vstupem. Jeden z RCA vstupů lze použít jako kompozitní vstup, osazení tří z pěti BNC konektorů naopak využijete pro přenos komponentního videa. Výtku mám především k absenci počítačových VGA nebo ideálně DVI-I vstupů.Horní strana projektoru je poseta tlačítky a LED kontrolkami pro indikaci stavu projektoru. Tlačítek je celkem deset, čtyři jsou směrová a šest jich je pro různé další funkce a menu. Samozřejmě se k projektoru dodává i ovládání. Je shodné s ovládáním dodávaným k BenQ W500. V předchozí recenzi jsme jej hodnotili velmi kladně, má množství tlačítek pro vlastním nastavení i ovládání menu, pěkné oranžové podsvícení i slušnou velikost. K projektoru vyšší třídy, jakým projektor za necelých 60 000,- Kč vč. DPH v každém případě je, by mohla přijít i luxusnější a více ergonomická varianta. Přesto ovládání v žádném případě projektoru ostudu nedělá.
Jak jsme již zmínili, projektor je postaven na technologii DLP. BenQ používá kotouč se sedmi segmenty. Především díky němu a dalším technologiím jako je dynamická clona nebo BrilliantColor, je vizuální zážitek výborný. O něm se dočtete v další kapitole.


Příslušenství


BenQ standardně k projektoru dodává manuály, ovládání s bateriemi, kabel k napájení, prachový filtr a komponentní kabel.

Název projektoru BenQ W5000
Zobrazovací technologie DLP
Nativní rozlišení 1920 x 1080 pixelů (1080p)
Svítivost 1200 ANSI lumen
Kontrast 10000 : 1
Lampa 200 W
Životnost lampy 2000 hodin
Životnost lampy ECO mód 3000 hodin
Optický zoom manuální 1,2 x
Projekční vzdálenost 2 m až 8 m
Udávaná hlučnost 25 dB ECO / 28 dB standard
Rozměry (Š - H - V) 492 x 180 x 480 mm
Hmotnost 9,6 kg
Vstupy / výstupy 5x BNC, RS232, 2x HDMI, S-Video, kompozitní, 12V spoušť,  Kensington Security Slot 
Další schopnosti dynamická clona, Lens Shift